BIST 8.522
DOLAR 27,50
EURO 28,88
ALTIN 1.615,02
HABER /  MEDYA

BBC'den Türkiye'ye şok suçlama! Kimliklerini gizleyip...

İngiliz yayın kuruluşu BBC Suriyeli mülteciler için dünyanın en çok mülteci barındıran ülkesi olan Türkiye'ye şok suçlamalarda bulundu.

Abone ol

Kucak açtığı 2 milyondan fazla mülteci ile dünyada en fazla mülteci ağırlayan ülke olan Türkiye’ye sadece 5 bin adet seçme mülteci ağırlayan İngiltere’nin resmi yayın kuruluşu BBC’den suçlama geldi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre Türkiye’nin bazı Suriyeli mültecileri yasa dışı şekilde geri gönderdiği iddia edildi.

KİMLİKLERİNİ GİZLEYİP KAMPA GİRDİLER

BBC’nin Türkiye muhabiri Mark Lowen tarafından yapılan haberde gazeteci kimliklerini gizleyerek Tekirdağ’da Suriyeli mültecilerin barındığı bir kampa girdikleri ifade ediliyor. Ahmed isimli bir Suriyelinin açıklamalarına dayandırılan haberde Ahmed’e ‘Suriye’ye gitmek istiyorum’ yazılı bir kağıdın zorla imzalattırıldığından bahsediliyor.

ŞOK İDDİALAR VAR

Ahmed gibi bazı Suriyelilere de uygulandığı iddia edilen bu durumun hem Türk yasalarına hem de uluslararası kanunlara aykırı olduğu belirtiliyor. Haberde ayrıca Ahmed’in kamplardaki görevliler tarafından dövüldüğü iddiası da yer alıyor.

BBC DAHA ÖNCE BU TARZ HABERLERE İMZA ATTI

BBC muhabiri Lowen daha önce yaptığı bir haberde 8. sınıf öğrencisi Suriyeli bir çocuğun IŞİD saflarına katılacak bir IŞİD sempatizanı, annesini de onun destekçisi olarak göstermişti. Aile tarafından daha sonradan yapılan açıklamada BBC’nin bu haberi yalanlanmıştı. Yine aynı muhabir başka bir haberinde PKK’nın terör saldırılarını ve ateşkese son veren sürecini AK Parti’ye seçim hediyesi olsun diye yaptığını iddia etmişti.