BIST 1.776
DOLAR 12,37
EURO 14,01
ALTIN 713,05
HABER /  GÜNCEL

Bayraktar çevreci çocuklarla buluştu

Erdoğan Bayraktar: “Artık çevreci müfettiş çocuklara emanetiz. Çocuklar sizler tertemizsiniz, ülkemizi de sizler gibi pırıl pırıl yapacağız”

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Temiz Türkiye’m Çevre Çiçekleri Projesi” kapsamında 

erdogan-bayraktar-uskudar.jpgilkokul çocuklarına yönelik tiyatro gösterilerine devam ediyor. Üsküdar Belediyesi işbirliğinde Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen gösteriye Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da katıldı. Gösteride tüm çocuklara Türkiye’de bir ilk olan “Çevre Müfettişi” kimlik kartları dağıtıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Temiz Türkiye’m Çevre Çiçekleri Projesi” kapsamında ilkokul 4. sınıf öğrencilerine yönelik Türkiye genelinde, Emlak Konut GYO’nun ana sponsorluğu ile düzenlediği “Çevre Çiçekleri Tiyatro” gösterilerine devam ediyor. Çocukların çevre konusunda eğitimi ile bireyin bilinçlenmesini ve sorumluluk sahibi olmalarını amacıyla kurgulanan oyun, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın katılımı ile Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Profesyonel bir oyuncu kadrosu ile sahnelenen tiyatro gösterileri önümüzdeki dönemlerde Trabzon, Ankara, Uşak, Gaziantep, Adıyaman, Adapazarı ve Bilecik gibi illerde de çocuklar ile bir araya gelecek.

780 bin metrekarelik Anadolu’nun her karış toprağını tertemiz yapacağız...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar; “Biz Bakanlık olarak ‘Temiz Türkiye’m, Temiz Çevrem’ adlı projeyi başlattık. Sizler de çocuklarımız olarak bu projeye sahip çıktınız. Gönüllü çevre müfettişleri oldunuz. Sizin bilinciniz, sizin dikkatiniz, sizin uyarınız her şeyden önemli” dedi. Bakan Bayraktar sözlerine şöyle devam etti; “Bundan sonraki dönemde tıbbi atıkları toplayacağız. Katı atıkları kesinlikle ayrıştırmaya başlamamız gerekiyor. Düzenli depolardan geçirip, 10 ton çöpü 500 kiloya nasıl düşürürüz nasıl 10’da 1’ine indiririz bunu düşünüp gerçekleştireceğiz.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı ayrıca; “Çöplerden bertaraf tesisleriyle birlikte elektrik üreteceğiz. Bunun için evlerde ayrıştırma yapmak son derece önemli. Kağıtları, pilleri ayrı ayrıştıracağız ve böylece geri kazanım artacak, daha az ağaç kağıda dönüşecek ve ülkemiz daha yeşil olacak. Bunun için sizlere büyük görev düşüyor. Modern dünyanın yakaladığı çevre bilincini hep birlikte daha ilerilere taşıyacağız. Fabrikalarımızın bacalarında artık emisyon karbondioksit gazı çıkmayacak. Fabrikaların atık suları daha titiz bir şekilde arındırılacak, temizlenecek. Anadolu’nun 780 bin metrekare coğrafyasının her karış toprağını tertemiz ve yemyeşil yapacağız. Sizler olmadan biz bu konularda başarılı olamayız” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile gerçekleştirilen projede sürdürülebilir çevre bilinci
oluşturmak için 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında Üsküdar Belediyesi tarafından tüm
ilköğretim okullarında ve liselerde yaklaşık 15 bin öğrenciye “Çevre” eğitimi verildi. Üsküdar
ilçesi dahilinde bugüne kadar 80 ayrı ilkokulda eğitim gören 7 bin 4. sınıf öğrencisine Çevre ve
Şehircilik Bakanlığı tarafından “Çevre Müfettişleri” kimlik kartları dağıtıldı.

Türkiye genelinde Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Üsküdar, Fatih, Altındağ, Keçiören, Sincan, Şahinbey, Adapazarı, Trabzon, Adıyaman, Uşak ve Bilecik Belediyesi olmak üzere toplam 14 belediyede pilot çalışmalar başladı. Proje kapsamında yaklaşık 120 bin öğrenciye tiyatro gösterimi yapılacak.

ÇEVRECİ MÜFETTİŞLER İŞ BAŞINDA

Sergilenen tiyatro gösterisi öncesinde bakanlık tarafından “Çevre Müfettişi” kimliklerine kavuşan öğrenciler, gördükleri çevre sorunlarını yetkililere bildirecekler. Çevrenin korunması ve geliştirilmesinde karşılaştıkları sorunları aktarmakla görevli olan çevreci müfettişler sayesinde, çevre sorunlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Minik müfettişler, ayrıca Bakanlık ve belediyeler tarafından belirlenen hizmetlerden öncelikli olarak yararlanabilecekler.

erdogan-bayraktar-cocuklarla.jpg 

ÖNCEKİ HABERLER
İsrail hiçbir ülkeye güvenmiyor!
İsrail hiçbir ülkeye güvenmiyor!
Bitcoin yatırım yapmayı öğrenin
Bitcoin yatırım yapmayı öğrenin
Fahriye Evcen'in en büyük hayali
Fahriye Evcen'in en büyük hayali
Öcalan'ın cezası indirilecek mi?
Öcalan'ın cezası indirilecek mi?
Maliye'den vergi kaçakçılarına derbe
Maliye'den vergi kaçakçılarına derbe
Peker'i vuran Onur Özbizerdik tutuklandı
Peker'i vuran Onur Özbizerdik tutuklandı
Cem Yılmaz ile olan evliliğini anlattı
Cem Yılmaz ile olan evliliğini anlattı
Nişantaşı'nı zombiler bastı!
Nişantaşı'nı zombiler bastı!
Türkiye'de penis kanseri paniği
Türkiye'de penis kanseri paniği
Akil insanlar para alacak mı?
Akil insanlar para alacak mı?