BIST 8.951
DOLAR 31,53
EURO 34,25
ALTIN 2.115,22
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Başkan Türel meme kanserine farkındalık için yürüdü

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, meme kanserine dikkat çekmek için pembe tişört giyerek yürüyüş yaptı

Abone ol

‘Meme kanserine karşı birlikte yürüyelim’ sloganıyla gerçekleşen yürüyüşte Türel, kanserde erken teşhis ve erken tanının önemine dikkat çekerek, Büyükşehir Belediyesi’nin mamografi cihazları ile halka ücretsiz hizmet verdiğini hatırlattı.

Antalya’da Büyükşehir Belediyesi, Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC), Antalyaspor, Memorial Antalya Hastaneleri işbirliği ile meme kanserine karşı farkındanlık yürüyüşü düzenlendi. ‘Korkma Farkında Ol’ sloganı ile Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, Karaalioğlu Parkı’nda sona erdi. Yürüyüşe Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de katıldı. Başkan Türel, meme kanserine dikkat çekmek için “Korkma, Farkında ol, Geç Kalma’ yazılı pembe tişörtle yürüyüşünü gerçekleştirdi. Yürüyüşe, kanser hastaları, yakınları, aileleri ve Antalyalılar yoğun ilgi gösterdi.

BELEDİYEDEN MAMOGRAFİ HİZMETİ ÜCRETSİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, meme kanserine farkındalık yaratmak için düzenlenen etkinliğe katılmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Kanserde tedaviden önce erken teşhis yaşam kurtarmak adına çok önem arz ediyor. Erken teşhis tedavi merkezleri çok çok önemli. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle mamografi cihazları ile vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet veren sağlık merkezleri bulunduruyoruz ve bu hizmetleri ücretsiz olarak veriyoruz. Özellikle 3 senede bir mutlaka mamografi kontrolü vatandaşlarımız için önem arz ediyor. Biz de buna alt yapı sağlamaya çalışıyoruz. Artık belediyecilik sadece yol, su, park, bahçe, peyzajdan ibaret değil. Sağlıklı şehir olması için sağlıklı bir toplum sağlıklı bir birey olması gerekiyor. Biz de bunun için gayret gösteriyoruz. Bugün kanserde özellikle erken teşhis erken tanı konusunda bir farkındalık oluşturacak bu güzel etkinliğe katıldık ve bundan da fevkalade mutluyuz” diye konuştu.

KOŞA KOŞA GELDİM

Kanser hastalığının yüzyılın en kötü hastalıklarından biri olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “Bu kötü hastalık erken teşhis ile daha kolay tedavi edilebiliyor. Erken teşhis noktasında da bir farkındalık oluşturmak için ben de bu organizasyona koşa koşa geldim ve seve seve katıldım. İnşallah bu farkındalıkla birkaç kişinin bile hayatını kurtarmaya vesile olabiliriz. Bir şehrin sağlıklı olması toplumun sağlıklı olmasıyla mümkün. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak biri sabit biri gezer mamografi cihazıyla erken tanı noktasında gayreti ortaya koyuyoruz. Tabi yeterli değil, sayısını artırmalıyız. Her üç sene de bir erken tanı noktasında mamografi yapılması hususunu bir de buradan ben hatırlatmak istiyorum. İyileşmiş hastalarımıza geçmiş olsun, iyileşecek hastalarımıza da acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

AYDA BİR 5 DAKİKANINIZI AYIRIN

Memorial Hastanesi’nden Profesör Dr. Mustafa Özdoğan da, Antalya’da Başkan Türel’in önderliğinde güzel bir etkinlik düzenlediklerini belirterek, “Tüm hastalarımızla, hasta yakınlarımızla, meme kanserini deneyimlemiş bireylerle Antalya’da bundan sonra her yıl sürecek bir yürüyüş başlatıyoruz. Burada amacımız meme kanserine ne kadar erken tanı konulursa yaşam kurtulma ihtimali, hayatta kalma ihtimalinin arttığına dikkat çekmek. Bu nedenle kadınlara diyoruz ki memenizin farkına varın. 20 yaşından sonra mutlaka ayda bir kez 5 dakika memenizi gözlemleyin. Bir akıntı var mı, şekil değişikliği var mı? Yine 40 yaşına kadar 3 yılda bir lütfen doktora gidin, muayene olun. 40 yaşından sonra 2 yılda bir mamografi yaptırın. 50 yaşından sonra da yılda bir defa mamografi yaptırın istiyoruz. Dolayısıyla bir toplumun kadını mutlu ise hasta değilse, sağlıklı ise o toplum mutludur” diye konuştu.