BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  POLİTİKA

Başbakanlık'tan beklenen zirve açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çağrısı sonrası Çankaya'da CHP lideri Kılıçdaroğlu ile gerçekleşen zirve sonrası açıklama yapıldı. Açıklamada, mücadelenin hukuk içerisinde kararlılıkla ve çok boyutlu olarak sürmesinin gerekliliği vurgulandı.

Abone ol

Ahmet Davutoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Çankaya'daki zirvesi sonrası Başbakanlık'tan açıklama geldi. Teröre karşı ortak bir duruş geliştirmenin ve huzurumuza kasteden terör eylemlerine karşı ortak duruş geliştirmenin önemine dikkat çekilirken, "Mücadelenin hukuk içinde, kararlılıkla ve çok boyutlu olarak sürmesinin gerekliliği vurgulanmıştır" denildi.

Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Ankara'da dün gerçekleşen terör eylemi sonrasında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Mecliste grubu bulunan iki partinin genel başkanına yaptığı çağrıya olumlu yanıt veren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile saat 15.00'te Çankaya Köşkü'nde bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. 

Açıklamada, "Görüşmede menfur terör saldırısının halkımızı derinden üzüntüye sevk ettiği bir kez daha vurgulanarak terör eylemlerinin kaynağı, amacı ve hedefi ne olursa olsun topyekun lanetlenmesi gerektiğinin altı çizilmiştir" ifadesi kullanıldı.

"Ülkemizi ve milletimizi hedef alan, demokrasimize ve huzurumuza kasteden terör eylemlerine karşı ortak bir duruş geliştirmenin önemi ele alınarak terörle ve teröristle mücadelenin hukuk içinde, kararlılıkla ve çok boyutlu olarak sürmesinin gerekliliği vurgulanmıştır" denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Görüşmede, olayın akabinde devlet birimlerinin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuş, terör eyleminin tüm yönleriyle aydınlatılması ve faillerin hukuk önünde hesap vermesi için yapılan çalışmaların ivedilikle sonuca ulaşmasının önemi kaydedilmiştir.

DİYALOG VE BİLGİ ALIŞVERİŞİ İÇİNDE...

Bu çerçevede bundan sonraki süreçte gelişmelerle ilgili yakın diyalog ve bilgi alışverişi içinde olunması kararlaştırılmıştır.

Milletimizi topyekun büyük bir acıya sevk eden bu hain saldırı karşısında tüm partilerin, sivil toplum örgütlerinin ve medyanın sorumlu ve yapıcı bir dayanışma içinde olması gerektiği kanaati paylaşılarak, yaşanan menfur hadiselerin demokrasimize ve seçim güvenliğine yönelik bir tehdit oluşturmaması gerektiği ifade edilmiştir.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çağrısı üzerine gerçekleşen görüşmede tüm toplum kesimlerinin bu tür olaylara karşı yek vücut olarak dayanışma sergilemesinin önemi vurgulanmıştır."