BIST 2.994
DOLAR 17,96
EURO 18,26
ALTIN 1.018,04
HABER /  SAĞLIK

Başbakan'dan flaş 'sağlık' açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu '10. Ekonomik Kalkınma Planı'nı açıkladı Sağlıkla ilgili büyük hizmet müjdelerini art arda sıraladı.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu, '10. Ekonomik Kalkınma Planı'nı açıkladı. 8 madde halinde yeni dönüşüm planını açıklayan Davutoğlu müjdeleri peşpeşe açıkladı.

Dönüşüm paketinin en dikkat çeken kısımlarından biri de sağlıkla ilgili olarak gerçekleştirilecek düzenlemeler oldu.

ÇOCUK SAĞLIĞI İÇİN ETİKET DÜZENLEMELERİ

Başbakan Davutoğlu sağlıkla ilgili gerçekleştirilecek yeniliklere ilişkin açıklamasında, önceliğin insanların hasta düşmemesini sağlamak olacağını bu yüzden de koruyucu hekimliğin ön plana çıkarılacağını söyledi. Ayrıca çocuk sağlığına ilişkin önemli konulara değinen Davutoğlu, yanlış yanıltıcı ürün tanıtımları ile çocukların beslenme kültürünün yönlendirilmemesi gerektiğini, etiket ve anlayışları yeniden düzenleyeceklerini açıkladı.

İşte Davutoğlu'nun 10. ekonomik Kalkınma Planı'nda ilişkin açıklamalarının 'Sağlık'la ilgili önemli kısımları:

4. PROGRAM SAĞLIKLI YAŞAM VE HAREKETLİLİK

Türkiye’de sağlık dediğimizde hep hasta akla geliyor. Genel algı sağlık bakanlığı ne işe yarar, hastalık bakanlığı. İnsanlar hasta olacak, e doktor ararsa uğrayayım diyecek o zaman akla geliyor. Sağlık bakanlığı ziyaretimde söyledim. Öncelikle insanların hasta düşmemesini sağlamalıyız. Hapishanelerin artması adalet bakanlığı için istenen bir şey değildir. Öyle bir adalet anlayışını yerleştirelim ki hapishanelere ihtiyaç olmasın.

KORUYUCU HEKİMLİĞİ ÖN PLANA ÇIKARACAĞIZ

Şimdi bu çerçevede koruyucu hekimliği öne çıkaran sağlık paradigmasına geçmemiz şart. İnsanlarımızın bilinçlendirilmesi, daha sağlıklı nesiller bedensel ve ruhi sağlık anlamda sağlıklı nesiller sahibi olmak gelecek 10 yıllarda. Yine bu programlarla tütün, alkol ve uyuşturucu maddeyle mücadele… Yapmayı planladığımız şey beslenme kültürünü değiştirmek. Hareketli yaşamı temin etmek. Gıda güvenliğini artırmak. Bu programda 57 adet eylem var. tarımsal işletmelerle yem işletmelerinde yapılan kontrolleri artıracağız. Gıda kontrol laboratuvarlarının altyapılarını geliştireceğiz. Sağlığa zararlı gıda ürünlerinin tanıtım faaliyetlerine denetim getireceğiz. Çocuklar için abur cubur diye bir tabir vardır. Eğitimle özendirmeyi beslenme kültürünü birlikte geliştirmek lazım.

ÇOCUKLARIN BESLENMESİNE YENİ DÜZEN

Çocuklarımızın yanlış yanıltıcı ürün tanıtımları ile çocuklarımızın beslenme kültürünün yönlendirilmemesi lazım. Etiket ve anlayışları yeniden düzenleyeceğiz. Yurtdışında bakarız içeriğinde ne var diye. Türkiye’ye gelince unuturuz. İçerde de acaba bunun içinde ne unsurlar var diye bakmak, bilinçli beslenme kültürünü yaygınlaştırmamız lazım. Obezite ile mücadele edeceğiz. Şöyle baktığımda bizim mücadelemiz fena değil. Nabi bey önüne bakıyor da, yanlış anlamasın. Bedensel bakımdan da hepimizin topluma örnek olacak şekilde, kamu yönetiminde bulunanların, sanatçılarımızın sporcularımızın dikkatleri biliniyor. Bu konuda büyük kampanyalar yapmayı düşünüyoruz.

KANSER TARAMASINI GENİŞLETECEĞİZ

Tütün ve alkol bağımlılığından kurtulmak isteyen vatandaşların ulaşımını kolaylaştıracağız. Hastaların yaşamsal hastalıktan kaynaklanan tüm bakım hizmetlerini yaygınlaştıracağız. Bazı kanser türleri için taramayı yaygınlaştıracağız. Bütün illeri kapsayan kanser kayıt sistemi oluşturacağız. Yaşam alanlarına uygun yerlerde çok amaçlı spor tesisi projelerini hayata geçireceğiz. Kamuya ait spor tesislerini kullanım ilkelerini belirleyeceğiz. Okul spor kulüplerinin kurulmasını teşvik edeceğiz.

ÖNCEKİ HABERLER
Kanada 500 kişi arıyor vatandaşı yapacak
Kanada 500 kişi arıyor vatandaşı yapacak
Moskova'da Suriye barış görüşmeleri
Moskova'da Suriye barış görüşmeleri
'Mesaj attı' diye eşini öldürdü
'Mesaj attı' diye eşini öldürdü
ABD Meteoroloji Dairesi: New York alarmımız hataydı
ABD Meteoroloji Dairesi: New York alarmımız hataydı
Canlı yayında kravat kavgası
Canlı yayında kravat kavgası
Doların kaderi bu gece çizilecek
Doların kaderi bu gece çizilecek
Halep son durum Kobani kurtuldu diye sevinmeyin!
Halep son durum Kobani kurtuldu diye sevinmeyin!
Küba'da kredi kartı dönemi başlıyor
Küba'da kredi kartı dönemi başlıyor
Doğu Perinçek Amal Alamuddin Clooney'e karşı!
Doğu Perinçek Amal Alamuddin Clooney'e karşı!
Apple'ın kârı dünya rekoru kırdı
Apple'ın kârı dünya rekoru kırdı