BIST 4.874
DOLAR 18,63
EURO 19,41
ALTIN 1.051,84
HABER /  POLİTİKA

Doğu Perinçek Amal Alamuddin Clooney'e karşı!

AİHM, Doğu Perinçek’in, Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri üzerine davalık olduğu İsviçre’nin temyiz başvurusunu bugün görüştü.

Abone ol

AİHM Büyük Daire, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” sözleri üzerine davalık olduğu İsviçre’nin temyiz başvurusunu bugün görüştü.

Büyük Daire, kararını ileri bir tarihte vermek üzere duruşmayı erteledi.

İP Genel Başkanı Perinçek’in İsviçre’de verdiği konferanslarda, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” demesi üzerine bu ülke yargısınca ‘ırkçı ayrımcılık’ gerekçesiyle cezaya çarptırılmıştı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ise ‘ifade özgürlüğü’ vurgusu yaparak İsviçre’yi haksız bulmuştu. Perinçek-İsviçre davasının temyiz duruşması bugün yapıldı. Büyük Daire, kararını ileri bir tarihte vermek üzere duruşmayı erteledi.

27619416.jpg

Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve CHP'nin eski lideri Deniz Baykal duruşmayı birlikte takip ediyor.

AİHM Büyük Daire'de görülen davanın temyiz duruşması için Perinçek ve beraberindeki yaklaşık 200 partili Fransa’nın Strasbourg kentine geldi. Avrupa’nın çeşitli kentlerinden de çok sayıda Türk, Perinçek'e destek için Strasbourg’da.

Ünlü ilahiyatçı Zekeriya Beyaz, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ve DSP Genel Başkanı Masum Türker, Perinçek’in yanında olduklarını ifade etti.

17 Aralık 2013’te Perinçek lehine sonuçlanan davaya ilişkin temyiz duruşmasını AİHM’nin temyiz organı olarak görev yapan, 17 yargıçtan oluşan Büyük Daire görüyor.

DOĞU PERİNÇEK'İN SAVUNMASI: AVRUPA 1915'LE KARARTIRMAMALI

Doğu Perinçek, duruşmadaki savunmasına "Mahkemeye güveniyorum" diyerek başladı.

Avrupa insanının özgürlüğü için burada olduğunu söyleyen Perinçek, "Avrupa bilinci 1915 yasaklarıyla karartılmamalıdır" dedi. İsviçre'deki mahkemeye 90 kilogram ağırlığında Rus ve Ermeni kaynaklı belge gönderdiğini belirten Perinçek, 'soykırım' ifadesinin hukuki bir tanım olduğunu söyledi.

ERMENİLERİN ACILARINI HER ZAMAN PAYLAŞTIM

Osmanlı Devleti'nin Ermenileri toptan yok etmek amacıyla hareket etmediğini belirten Perinçek, "Birinci Dünya Savaşı'nda karşılıklı olarak ölümler ve zorla göç olmuştur. Ermenilerin acılarını her zaman paylaştım. Ermenilerin kültürümüze katkılarını vurguladım. Ermeni probleminde büyük devletleri sorumlu tutuyorum" ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği'nin Ermeni meselesini tabulaştırdığını da söyleyen Perinçek, "Bu problem Türkleri aşağılamak için kullanılıyor. Türkler AB'nin kara derilileridir" dedi.

27620202.jpg

Dünya medyası, Amal Alamuddin Clooney'ye büyük ilgi gösterdi.

AMAL, PERİNÇEK'E KARŞI

AA Editör Masası'na konuk olan
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,
davayla ilgili şöyle konuştu:

"Bugün bu davada Büyük Dairenin
ret yönünde bir karar vereceğine
olan inancımı ifade etmek istiyorum.
Aksi yönde bir karar, AB'nin
üzerinde yükseldiği değerlerin
iflası anlamını taşır. Böyle bir
karar çıkacağına pek ihtimal
vermiyorum. Eğer çıkarsa bu
iflas demektir.

Bu, mahkemenin
adalet dağıtan bir mahkeme değil,
siyasi tutum alan bir mahkeme
olduğunu, önüne gelen davalarda
tarafsız ve bağımsız karar veren
bir insan hakları mahkemesi değil,
kendilerini gönderen ülkelerin
siyasal menfaatleri doğrultusunda
karar veren taraflı ve bağımlı bir
mahkeme olduğu anlamını da taşır.

Ben böylesi bir hatayı AİHM Büyük
Dairesinin yapmayacağına inanıyorum."

Daha önce eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko ve Wikileaks Editörü Julian Assange gibi isimleri savunmasıyla dikkat çeken, aynı zamanda ünlü aktör George Clooney’nin eşi Avukat Amal Alamuddin Clooney de davaya müdahil olan Ermenistan’ın hukuk ekibinde yer alıyor.

Ergenekon davası kapsamında yurtdışına çıkış yasağı bulunan ancak Büyük Daire oturumunda kendini savunmak için itiraz etmesi üzerine İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yasağı kaldırılan Perinçek de duruşmada savunma yapacak. Duruşmada tüm tarafları dinleyecek olan Büyük Daire, konuya ilişkin kararını ileri bir tarihte verecek. Büyük Daire’den çıkan karar ne olursa olsun, 1915 olaylarının 100’üncü yılı olmasının da etkisiyle uluslararası çapta bir tartışma yaratmasına kesin gözüyle bakılıyor.

PERİNÇEK LEHİNE SONUÇLANMIŞTI

AİHM’nin temyiz organı olarak görev yapan 17 yargıçtan oluşan Büyük Daire’de görülecek duruşma ‘Soykırım var mı yok mu?’ sorusuna cevap aranacak bir kapsama sahip olmasa da, dava ifade özgürlüğü davası olma boyutunu da aşmış durumda. Normal şartlarda geçen yılın son aylarında yapılması öngörülen ancak aynı zamanda ‘Ermeni soykırımı’ iddialarının 100’üncü yılı olan 2015’e bırakılan duruşmaya Perinçek ve İsviçre’nin yanı sıra Türkiye, Ermenistan ve çoğu Ermeni diasporasına dahil 11 sivil toplum kuruluşu müdahil oldu. AİHM Büyük Dairesi genelde bir önceki daire kararını izleyen bir yaklaşım benimsiyor.

17 Aralık 2013’te Perinçek lehine sonuçlanan davada, kararın oybirliği yerine 2’ye karşı 5 oyla alınmasının yanı sıra konunun siyasi ve uluslararası boyutu, bu yaklaşımın yüzde 100 izleneceği yönünde öngörüde bulunmayı engelliyor. AİHM, 2013 kararında, “Kanıtlanması zor ve dar kapsamlı hukuksal bir kavram” olarak tanımladığı “Ermeni soykırımı” tartışmasına girmekten özellikle kaçınsa da Ermeni soykırımı iddiaları ve Yahudi soykırımının birbiriyle karşılaştırılamayacağı vurgusu yapmıştı.

ZEKERİYA BEYAZ: TÜRK MİLLETİNİN ŞANINA LAYIK BİR KARAR VERİLECEK

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e mahkeme binası önünde birçok siyasi destek verdi. AİHM’nin Türk halkına yakışır bir karar vereceğine inancının tam olduğunu ifade eden ünlü ilahiyatçı Zekeriya Beyaz, “Burada Türk milletine bir kara çalmak, bir iftira etmek cesaretini gösterenlere haddini bildirmek için buradayız. İnsan Hakları Mahkemesi bizim inancımız odur ki Türk milletinin şanına layık bir karar verecektir. Türk milleti tarih boyu hiçbir zaman zalim olmamıştır, hak hukuk çiğneyen olmamıştır. Aksine insanlığa, düşmanlarına dahi merhametli davranan bir millettir. Birileri kalkmış Türk milletini katliam yapmış, soykırım yapmış gibi iftiralarla karalamak istemektedirler. Bu karalama asla tutmayacaktır. Karar ne olursa olsun Türk milleti asaletini her yerde her zaman koruyacak ve devam ettirecek” dedi.

YAŞAR OKUYAN: DAVA TÜRK HALKININ

Eski bakanlardan Yaşar Okuyan ise, davanın tüm Türk halkının davası olduğunu ifade ederek, “Uluslararası alanda Türkiye’nin Ermeni diasporasının, Ermenistan’ın hücumlarına, haksız saldırıları, suçlamaları karşısında uluslararası zeminde Türkiye’nin kazandığı önemli bir merhale olacak. Bu açıdan çok önemli. Bu tabi sayın Doğu Perinçek’in meselesi değil. Bu Türkiye’nin meselesi. Ama sayın Perinçek’in bu noktadaki gayretlerini takdir etmek lazım. Ben şahsen bir yurttaş olarak da kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MASUM TÜRKER: KENDİMİZİ MÜDAFAA ETME HAKKIMIZI ELİMİZDEN ALIYORLAR

DSP Genel Başkanı Masum Türker de, Türkiye’nin dışlanan bir ülke haline gelmemesi için bu davanın önemli olduğunu ifade ederek, “Bu dava yalnız davada taraf olan Sayın Doğu Perinçek’in davası değil. Bu dava Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan bütün vatandaşların davasıdır. Çünkü buradaki dava eğer olumsuz neticelenirse dünyada yargılanan ve sürekli dışlanan bir ülke haline geliriz. Aslında bu oyun ta 19. yüzyılda başlayan bir oyunun sona erdirileceği noktadır. Ülkeler son 10 yıldır korkusuz bir şekilde Ermeni soykırımı vardır diye yasalar yapıp, buradaki karşı çıkmayı bile engelliyorlar. Kendinizi müdafaa etme imkanınızı bile elinizden alıyorlar. Bu dava olumlu, yani aşağıdan geldiği gibi onaylanırsa Türkiye ciddi bir sıkıntıdan kurtulacak. Türk vatandaşları dünyada daha rahatlıkla düşüncelerini ve varlıklarını göstereceklerdir. Aslında bu dava için şu anda en çok Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenlerin yer alıp burada taraf olması gerekirdi. Ama üzülerek söyleyeyim taraf değiller” dedi.