BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,32
ALTIN 1.136,10
HABER /  DÜNYA

Obama Suudileri kızdırdı

Kral Abdullah'ın ölümü dolayısıyla Riyad'a giden Obama, Suudi ailesini kızdırdı

Abone ol

Taziyelerini iletmek üzere dün Suudi Arabistan'a giden Obama bazı Suudi yetkilileri kızdırdı. Eşi Michelle Obama'nın başını örtmemesine tekpi gösteren Suudi yetkililer, 2010 yılında Endonezya'da başını örten Michelle Obama'nın Riyad'ta başını örtmemesini doğru bulmadıklarını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Kralı Abdullah’ın (90) ölümü nedeniyle taziyelerini iletmek ve yeni Kral Selman ile buluşmak üzere dün Hindistan’dan Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a geçti. ABD Başkanı'na eşlik eden Michelle Obama'nın ziyaret sırasında başını örtmemesi ise bazı Suudi Arabistanlıları kızdırdı.

michelle-obama-riyadd.jpg

Obama, havalimanında Suudi Kralı Selman (79), Veliaht Prens Mukrin bin Abdülaziz, ikinci Veliaht ve İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayif’in yanı sıra birçok bakan, prens, askeri ve üst düzey yetkili tarafından resmi törenle karşılandı.

Obama’ya gezisinde first lady Michelle Obama’nın yanı sıra ABD üst düzey istihbarat ve askeri yetkilileriyle birlikte Bush ve Clinton döneminin üst düzey isimleri de eşlik etti.

BAŞINI ÖRTMEDİ

Michelle Obama ziyarette pantolon üzerine uzun bir ceket giyerken, bazı Batılı kadın konukların yaptığı gibi başını eşarpla örtmeyi tercih etmedi.

michelle-obama-riyad.jpg

Ancak Washington Post'un haberine göre, first lady'nin başını örtmemesi bazı Suudi Arabistanlı vatandaşları kızdırdı. Michelle Obama'nın bu davranışını eleştiren Suudiler, ABD'li first lady'nin 2010'daki Endonezya ziyaretinde başını örttüğünü hatırlatıp, aynı tutumu Riyad'da sergilememesine tepki gösterdi.

michelle-obama-endonesya.jpg

Riyad’daki törende bazı üst düzey Suudi yetkililerin Michelle Obama’nın elini sıkmadığı görüldü. Bazı Suudi yetkililer ise ABD'li first lady'nin elini sıkmaktan çekinmedi.

Obama’nın delegasyonunda, Dışişleri Bakanı John Kerry ve CIA Direktöre John Bennan da yer aldı. Siyasi yorumcular, böylesine üst düzey bir heyetle Riyad’a giden ABD’nin insan hakları ihlallerine rağmen Suudi Arabistan’a verdiği önemi vurguladığını belirttiler. Petrol politikalarının yanı sıra terörle mücadelede de Suudiler, ABD’nin önemli bir müttefiki.