BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  DÜNYA

Başbakan’a Rize’de Rabia selamı ile karşılama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’nin mertliğini, dürüstlüğünü, çalışkanlığını bulunduğu her ortamda yaptığı her işte hakkı ile temsil etm...

Abone ol

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’nin mertliğini, dürüstlüğünü, çalışkanlığını bulunduğu her ortamda yaptığı her işte hakkı ile temsil etmenin hassasiyeti içinde olduğunu belirtti.
Dün akşam havayolu ile geldiği Trabzon’da ve Rize’de halka seslenen Başbakan Erdoğan, öğle saatlerine kadar Güneysu ilçesindeki evinden çıkmayarak dinlendi. Başbakan Erdoğan öğle saatlerinde eşi Emine Erdoğan ile birlikte Rize şehir merkezindeki toplu açılış törenine katılmak üzere evinden ayrılırken, kendisini yağmur altında uzun süre bekleyen Güneysu ilçe merkezindekilerle hemşehrileri ile selamlaştı. Rabia selamı ile karşılanan Başbakan, korumalarının çocuklara oyuncak hediye etmesinin ardından Rize şehir merkezine hareket etti. Konvoyun önünde ortasında ve sonunda giden 3 ambulans ise dikkat çekti.

“60 TRİLYONLUK HİZMET”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rize Valiliği önündeki topul açılış törenine katılırken, burada binlerce Rizeli’ye hitap etti. Bugün Rize’de 19 farklı eseri toplu halde resmi olarak hizmete açacaklarını belirten Erdoğan, “Rize merkezde, Çamllıhemşin’de, Çayeli’nde Güneysu’da Hemşin’de, İyidere’de yapımı tamamlanan okul pansiyon eğitim tesisi ve yurtları bugün resmi olarak açıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu toplu açılış töreni ile Rize’ye kazandırdığımız tüm hizmetlerin bedeli 60 trilyon lira. Bu yatırımların Rizemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
Bundan 1 yıl öce 12 kasım’da Rize’ye geldiğini hatırlatan Erdoğan “Kalkandere’de yaptığımı toplu açılış töreni ile Rize’de çok sayıda eserin açılışını gerçekleştirdik. 2012 mayıs ayında Rize’de 425 milyon lira yani yaklaşık yarım milyar lira 500 trilyon tutarında hizmet ve projenin resmi açılışını gerçekleştirdik. Aynı ziyaretimde Türkiye’nin ve Rize’nin 130 yıllık hayali olan Ovit Tüneli’nin temelini attık. Ovit Tüneli devam ediyor. Allah nasip ederse aralık 2015 veya 2016 başının Ovit Tüneli’ni inşallah açacağız, Rize’yi Erzurum’a bağlayacağız. Artık Ovit geçişi yaz-kış devam edecek. Yolları açan iktidar AK Parti iktidarıdır. Çünkü biz yol medeniyettir diyerek yola çıktık. Tıkanan yolları biz açtık. Şu Karadeniz sahilinde 12 tünel bitirdik ve o Armelik Dağı’nı by-pass ettik. Artık kazaların olmadığı bir Karadeniz sahil yolunun 4 yılda yüzde 70’ni tamamlayarak bu hale getirdik. Rize’ye kalkındırmak için Rize’yi büyütmek için Rize’nin 10 yıllar boyunca ihmal edilen ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştık. Rabbim güç kuvvet nasip ettiği, ömür verdiği müddetçe Rize için Türkiye ve insanlık için çalışmaya gayret etmeye, ter dökmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“BİZİM DE RİZE’YE VEFA BORCUMUZ VAR”
İnsanların mensubu oldukları ve ait hissettikleri şehirlere karşı vefa borçları olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İnsanların annelerinin, babalarının olduğu, büyüdükleri, akrabalarının, dostlarının bulunduğu yerlere şehirlere sorumlulukları vardır. Ülkelerine karşı milletine karşı vefa borçları vardır. Bizim de Rize’ye vefa borcumuz var. Ana-baba ocağımız Rize’ye karşı sadece maddi anlamda değil manevi anlamda da vefa borcunu ödemenin gayreti içindeyiz. Rize’nin mertliğini, dürüstlüğünü, çalışkanlığını bulunduğumuz her ortamda yaptığımız her işte hakkı ile temsil etmenin hassasiyeti içinde olduk. 11 yıldır Rize’nin, İstanbul’un tüm Türkiye’nin başını önüne eğdirmemek için tam bir gayret içinde olduk. Gerektiğinde Karadeniz gibi kabaracağız, gerektiğinde Fırtına Deresi gibi coşacağız, gerektiğinde Kaçkar gibi Verçenik gibi ağır olacak, ağırbaşlı olacağız. Gerektiğinde Rize’nin muhteşem şelaleleri gibi akacak, Rize’nin gölleri gibi durulacağız. Kardeşlerim dünyanın neresinde haksızlık adaletsiz varsa Rize’den aldığımız ilhamla haksıza, saldırana karşı hakkı savunacağız. Dünyanın neresinde muhtaç varsa mağdur varsa Rize’den aldığımız ilhamla ona elimizi uzatacağız. 81 vilayeti ile Türkiye’yi nakış nakış işlerken, komşularımıza, akrabalarımıza karşı müşfik olacak, zor zamanlarda onların yardımına koşacağız. Hüzünlerini de sevinçlerini de paylaşacağız. Biz Rize’den anne baba ocağımızdan, ecdadımızdan, Rize’nin yiğitlerinden bunu böyle gördük.”

ÖNCEKİ HABERLER
Davutoğlu:  Tüm gerçekler ortaya çıkarılmalıdır
Davutoğlu: Tüm gerçekler ortaya çıkarılmalıdır
Ali Korkmaz ile adı geçen fırının ismini değiştirdiler
Ali Korkmaz ile adı geçen fırının ismini değiştirdiler
Erdoğan'dan ABD'ye ne oluyor tepkisi
Erdoğan'dan ABD'ye ne oluyor tepkisi
Galatasaray, ’’Timsah’’ hazırlıklarını tamamladı
Galatasaray, ’’Timsah’’ hazırlıklarını tamamladı
MHP Lideri Bahçeli’den  saldırı  açıklaması
MHP Lideri Bahçeli’den saldırı açıklaması
60 yaşında gelen intihar
60 yaşında gelen intihar
Bacak kısalığı problemine ’’çivileme’’ yöntemi
Bacak kısalığı problemine ’’çivileme’’ yöntemi
İstanbullulara ’’30 Ağustos’’ uyarısı
İstanbullulara ’’30 Ağustos’’ uyarısı
ABD Suriye'ye füze saldırısına hazırlanıyor
ABD Suriye'ye füze saldırısına hazırlanıyor
Gökhan Özen dizi setlerine dönüyor
Gökhan Özen dizi setlerine dönüyor