HABER / POLİTİKA

Başbakan Yıldırım: Suriye'de yeni sürece girilmiştir

Başbakan Binali Yıldırım Asya Parlamenterler Asamblesi Genek Kurulu'nda konuştu. Yıldırm, Suriiye devletinin şekillendiği sürece girildiğini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Suriye devletinin bütün etnik grupların teröre bulaşmamış etnik grupların temsili ile yeniden teşkil edilme sürecine girilmiştir. Katkısı olan bütün ülkelere bu vesile ile teşekkür ediyoruz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Asya Parlamenterler Asamblesi Genel Kurulu'nda konuştu.

Birleşmiş Milletlerin dünyadaki savaşlara ve katliamlara karşı duyarlılık göstermemesini eleştirerek; "İnsanların öldüğü yerde, Birleşmiş Milletler eğer etkin rol alamıyorsa, aslında sadece insanlar ölmüyor insanlık da ölüyor demektir" dedi.

Yıldırım, "Sayın Cumhurbaşkanımız, İran Cumhurbaşkanı Sayın Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin bir araya gelerek Astana sürecindeki son durumu değerlendirecekler ve buradan bir adım sonrasına, Cenevre sürecine geçiş için gerekli kararları alacaklardır." dedi.

"KÜRESEL TERÖR EN BÜYÜK TEHDİT"

"Artık küresel terör en büyük tehdit haline gelmiştir. İkinci büyük tehdit de göçtür." diyen Yıldırım, "Bölgemizde maalesef yaşanan istikrarsızlıklar dolayısıyla bugün göçmen durumunda olanların sayısı 55 milyonu aşmıştır. Dünyada kaç tane ülke vardır, nüfusu 55 milyon olan? Belki 20 tane ülke vardır. Dolasıyla bu sorunu görmezden gelmek, umursamaz davranmak ve gücü duvarları yükselterek önleyeceğini zannedenler çok ama çok yanıldığını yakın zamanda anlayacaklardır. Terörle mücadeleyi yaparken bir yandan da bu terörü doğuran nedenlerin bütün ülkeler tarafından dikkatle incelenmesini, BM'nin bu konuda daha etkin bir rol almasını beklemekteyiz." ifadelerini kullandı.

"BM ETKİN ROL ALAMIYORSA İNSANLIK DA ÖLÜYOR DEMEKTİR"

Yıldırım, "İnsanların öldüğü yerde, Birleşmiş Milletler eğer etkin rol alamıyorsa, aslında sadece insanlar ölmüyor insanlık da ölüyor demektir." şeklinde konuştu.

"ZENGİNLİK MERKEZLERİ BATI'DAN DOĞU'YA DOĞRU HAREKET EDİYOR"

Zenginlik noktalarının, merkezlerinin artık Batı'dan Doğu'ya doğru hareket ettiğini belirten Yıldırım, "İşte bütün iki yönlü bu harekette de geçiş noktası Türkiye'dir, Anadolu topraklarıdır." diye konuştu.

"ASYA PARLAMENTER ASAMBLESİ ÇOK ÖRNEK BİR TAVIR SERGİLEDİ"

Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Asya Parlamenter Asamblesi çok örnek bir tavır sergileyerek, 9. Genel Kurul Toplantısı bildirgesinde FETÖ'nün bir terör örgütü olduğunu ve ülkemizle FETÖ'ye karşı mücadelede tam dayanışma halinde olduğunu kayda geçirmiştir. Bu vesileyle burada bulunan bütün üye ülkelere, değerli parlamento başkanlarına, ülkem ve milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum."

Yorumlar