HABER /  EĞİTİM

Bakanlık o öğrenciler için harekete geçiyor

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, geçen eğitim-öğretim döneminde süt içmeyen çocukların bazılarında görülen laktoz alerjisi sorununun yeniden yaşanmaması için çalışma başlattı

Bakanlık o öğrenciler için harekete geçiyor

Bakanlık süt alerjisi olan çocuklar için harekete geçiyor. Artık laktoza alerjisi olan çocuklara ayran verilecek.

Bakanlık, bundan böyle “Hiç süt içmedi” diye beyanda bulunan ailelerin çocuklarına öncelikle laktoz alerjisi testi uygulanmasını önerecek.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı okul sütüyle ilgili hazırladığı yeni taslağı Maliye, Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıklarına sundu.

LAKTOZ ALERJİSİ OLANA AYRAN VERİLECEK

her yıl dağıtılması planlanan süt için hazırlanan taslağı inceleyen sağlık bakanlığı yetkilileri, geçen yıldan farklı olarak bu yıl hiç süt içmemiş çocuğa öncelikle laktoz alerji testi uygulanabileceğini bildirdi. Ocak ayında ihalesi yapılacak, şubat ayında okullarda dağıtımına başlayacak sütlerin yanı sıra laktoz alerjisi belirlenen çocuklara ayran verilecek.

4+4+4 sistemi nedeniyle öğrenci sayısının artması nedeniyle süt dağıtımının haftada 5 gün yerine 2 güne düşürüleceği de belirtildi. Laktoz alerjisi testinin fiyatı özel hastanelerde 72 lira. Bu test devlet hastanelerinde ücretsiz yapılıyor.

Yorumlar