BIST 1.410
DOLAR 8,06
EURO 9,66
ALTIN 458,36
HABER /  SAĞLIK

Bakan Selçuk müjdeyi verdi 413 ilaç daha listeye alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan müjdeli bir haber daha geldi. Bakan Selçuk, “ 45’i kanser ilacı olmak üzere 413 ilacı daha geri ödeme listesine aldık” dedi.

Abone ol

AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Resmi Gazete'de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliğine (SUT) ilişkin yeni düzenlemelerin yayımlandığını duyurdu.

45'İ KANSER İLACI... Bakan Selçuk, yapılan düzenleme ile ilgili yaptığı açıklamada “22’si Yurtdışı, 45’i kanser olmak üzere toplam 413 ilacı geri ödeme listesine ilave ettik. Bu ilaçlardan 13’ü daha önce Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla yurt dışından temin ediliyordu. Artık bu ilaçlara doğrudan erişim imkanı doğdu.” dedi.

GEBELİK, KRONİK HASTALIKLAR, HIV, ALERJİ... Geri ödeme listesine eklediğimiz ilaçlar başta kanser tedavisi olmak üzere gebelik, kronik hastalıklar, alerji, enfeksiyon, HIV, DHA, NHL, hiperkolesterolemi tedavilerinde kullanılmaktadır. Vatandaşlarımız ilaçları Sosyal Güvenlik Kurumumuz ile sözleşmeli eczanelerden temin edebilecektir.

DİYALİZ HASTALARI ÖDEMESİ YÜZDE 19 DAHA ARTIRDIK... Vatandaşlarımızın tedavilerinde sorun yaşamaması için hemodiyaliz, ev hemodiyalizi ve acil hemodiyaliz işlemlerinde hizmet sunucularına ortalama yüzde 19 oranında ücret artırımı yaptık. Bu artış hizmetin erişebilir olması ve kalitesinin artırılması bakımından önemli.

27 SAĞLIK İZMETİ DAHA ÜCRETSİZ... Başta palyatif bakım olmak üzere 27 adet sağlık hizmetini daha ilave ücret alınmaksızın sunmaya başladık. Mitral kapak hastalığı olan sigortalılarımızın tedavisinde kullanılan tıbbi cihazların üniversite hastanelerinde de kullanılabilmesine ilişkin değişiklik yapılmıştır.

İŞİTME CİHAZI SORUNUNA DÜZENLEME... Ölçüm şartını kaldırarak işitme cihazına ihtiyaç duyan hastalarımızın cihaza erişimini kolaylaştırdık. İşitme cihazı kullanan tüm hastalarımıza haftada 2 pil bedeli olmak üzere ödeme sağladık.  İşitsel implantlarda şarj edilebilir pil bedellerini de geri ödeme kapsamına aldık. İşitme cihazı hastalarına kablo, pil aktarıcı gibi sarf malzeme teminlerinde sağlık raporlarını istedikleri hastanelerden almalarının yolunu açtık.

Kistik fibrozis hastalarının tedavilerinde önemli yer tutan “İnhalasyon İçin Hipertonik Steril Çözelti” isimli tıbbi malzeme geri ödeme kapsamına alınarak hastalarımızın mağduriyetini giderdik. 

SHASTALARIMIZA ŞİFA OLSUN... ağlık konusunu hiçbir zaman maliyet unsuru olarak görmediklerini ifade eden Bakan Selçuk, “Vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu her türlü tedavi ve ilacı erişime açmak için çalışıyoruz. Böylece 413 ilacı daha geri ödeme listesine ilave ettik. Sağlık Uygulama Tebliği'nde gerçekleştirmiş olduğumuz yeni düzenlemenin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Geri ödeme listesine aldığımız ilaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni ediyor, vatandaşlarımıza sağlıklı bir yaşam diliyorum.” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Münbiç'te hareketlilik ABD helikopteri alçak uçtu
Erdoğan'dan kendisiyle görüşmek isteyen İmamoğlu'na yanıt
Herkeste görülebilen migren ağrısının ilaçsız tedavisi
Milli Piyango çıkarsa Metrobüs alma hayali olan vatandaş ilk kez konuştu!
Erdoğan'dan son dakika Münbiç açıklaması
Hac fiyatları 2019 2 kişilik oda fiyatları kahvaltı dahil
Apple'dan katlanabilir telefon hamlesi patent alındı
Kanada'dan korkutan haber buzullar 50 yıl içinde yok olacak
Galatasaray'da Falcao bombası! Resmi teklif yapıldı
31 Aralık noterler açık mı pazartesi günü kapanış saati
Yorumlar 2 yorum