BIST 1.120
DOLAR 7,64
EURO 8,91
ALTIN 457,46
HABER /  EKONOMİ

Bakan Kurum talimat verdi! Hurda gemilerden ekonomiye önemli katkı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatıyla harekete geçen bakanlık yetkilileri, geri dönüşümü yapılan hurda gemilerden 523 bin ton çelik elde edildi.

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kontrolünde bu yılın ekim ayına kadar 110 hurda gemi geri dönüştürülerek, ekonomiye 180 milyon dolar katkı sağlandı. Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü teknik elamanlarınca gemi yerinde inceleniyor ve söküm sahasının fiziki şartlara uyup uymadığı kontrol ediliyor.

Notifikasyon (atığın yurt dışına ihracı için gereken izin belgesi) verilen gemilere İzmir'deki Aliağa Liman Başkanlığı tarafından söküm izni veriliyor ve gemilerin dönüşümü başlıyor. Askeri gemilerin ya da Yunanistan bayraklı gemilerin notifikasyon işlemleri Bakanlık tarafından, ticari gemilerin işlemleri ise Bakanlığa bağlı il müdürlüğü tarafından yapılıyor.

Ekonomiye 200 milyon dolarlık katkı

Bu kapsamda geçen yıl ülke genelinde 602 bin ton çelik ağırlığında 158 hurda geminin geri dönüşümü tamamlandı. Dönüşümü sağlanan 158 hurda geminin ekonomik değerinin 200 milyon dolar civarında olduğu öğrenildi. Bu yıl ise ekim ayı itibarıyla tesislerde 110 hurda geminin geri dönüşümü sağlandı. 523 bin ton çelik elde edilirken ekonomiye 180 milyon dolar katkı sağlandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe, Dolmabahçe Sarayı açıklarındaki törenle Atatürk'ü andı
Ekrem İmamoğlu 10 Kasım anısına kendi sesinden şiir okudu
Sıfır Atık Zirvesi’nde otoriteler çevre konusunu masaya yatırdı
Beşiktaş'ta Abdullah Avcı iki ismin biletini kesti
Interpol tarafından aranan cinayet zanlısIı Konya'da yakalandı
İstanbul'da feci olay! Yürüyerek gitti botoks sonrası hayatını kaybetti
Yorumlar