BIST 1.441
DOLAR 8,51
EURO 10,28
ALTIN 498,38
HABER /  GÜNCEL

Bakan Kurum açıkladı! işte Çanakkale Ayvacık'taki depremin bilançosu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İlk yaptığımız hasar tespit çalışmaları neticesinde Ayvacık'da toplamda 12 köyümüzde 85 konut, 5 ahır, 1 okul ve 2 camimiz hasar gördü." dedi.

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon Valiliğinde millet bahçelerine ilişkin çalışmaların değerlendirildiği basına kapalı toplantıya katıldı. Bakan Kurum, yaklaşık 1,5 saat süren toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinde Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde 5 şiddetinde deprem meydana geldiğini anımsattı.

85 KONUT, 5 AHIR, 1 OKUL, 2 CAMİ: Kurum, depremde can kaybının olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Korku üzerine yaralılarımız hastanelerimize başvurdular. Onlara da gereken bakım hastanelerimiz tarafından yapılmaktadır. Hem AFAD’ımız hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerimiz şu an sahadalar, hasar tespit çalışmalarını süratle yürütüyoruz ve ilk yaptığımız hasar tespit çalışmaları neticesinde Ayvacık’ta toplamda 12 köyümüzde 85 konut, 5 ahır, 1 okul ve 2 camimiz hasar gördü. Bu ön hasar tespit çalışmaları. Şu an ekiplerimiz sahadalar ve bütün köylerimizde, ilçelerimizde tüm alanda hasar tespit çalışmalarımız yürütülüyor. Görüyoruz ki deprem ülkemizin çok önemli bir gerçeği, daha dün 81 ilimize valiliklerimize bir genelge gönderdik. Bu genelge kapsamında hedefimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde bu ülkede riskli ne kadar yapı varsa, vatandaşımızın can ve mal güvenliği tehlikesi altında altında ne kadar yapı varsa bunları süratli bir şekilde dönüştürmek."

OKULLAR TATİL EDİLDİ: Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin ise artçı sarsıntıların sürdüğü okul ve köylerde okulların tatil edildiğini duyurmuştu. 

DEPREM İSTANBUL'DA DA HİSSEDİLDİ:  Deprem İstanbul, Bursa, Balıkesir, Edirne ve çevre illerde hissedildi. Ayvacık'ta 2017'de aynı fay üstünde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremde 110 bina yıkılmıştı. 5 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklükleri 1 ile 3,6 arasında olan 46 tane artçı sarsıntı meydana geldi.

Kandilli Rasathanesi verilerine göre son depremler şöyle:

ÖNCEKİ HABERLER
İnternethaber mobili indirin - Android ve iOS için en beğenilen uygulama
Hare Sürel kaç yaşında küfürü olay oldu Çukur'un Damla'sı
Bugün deprem olacak mı 2019 deprem kahini Hoogerbeets iddia etti
Ürodinami testi nedir hangi hastalığa iyi geliyor?
Diyarbakır'ın 400 yıllık konakları yaşamla buluştu
'Arap Emrah' saklandığı gecekonduda yakalandı
Fenerbahçe'de Osman Ertuğrul Çetin'e profesyonel sözleşme
Samsung'un kablosuz kulaklığı tanıtıldı! AirPods'tan daha iyi deniyor
Keykavus Diriliş nasıl öldü Keykavus ne demek anlamı ne?
İstanbul'daki sis tabakasının depremle ilişkisi var mı?
Yorumlar