BIST 10.997
DOLAR 32,99
EURO 35,91
ALTIN 2.520,01
HABER /  GÜNCEL

Bakan Eroğlu'ndan İğneada açıklaması

Bakan Veysel Eroğlu'ndan kamuoyunda tartışılan İğneada'ya nükleer santral yapılmasıyla ilgili olarak açıklama geldi.

Abone ol

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kırklareli İğneada'ya nükleer santral yapılmasıyla ilgili çalışmanın geçmişte yapıldığını belirterek, "Çok yıllar önce, belki 10- 20 yıl önce Türkiye'de 3 şehirde nükleer enerji yapılması konusunda bir çalışma yapıldı. Birisi Sinop, birisi Akkuyu, birisi de İğneada. Şu anda Sinop ve Akkuyu'da nükleer santral yapılıyor ve yapılacak. İğneada'yla ilgili bir çalışma ve başvuru yok" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'ın Sultandağı İlçesi'nde toplam maliyetleri 27 milyon lira olan 12 tesisin açılışı, 3 tesisin temel atma, Çay İlçesi'nde de toplam maliyetleri 50 milyon TL olan 8 tesisin açılışı ve 6 tesisin temel atma törenine katıldı.

Sultandağı'nda Ak Parti Afyonkarahisar Gençlik Kolları'nın sergi ve el sanatları TIR'ını gezen Bakan Eroğlu, bir kız çocuğuna ebru yapmayı gösterdi. Ebruyla lale de yapabileceğini söyleyen Bakan Eroğlu, "Ama aceleyle hızlı güzel bir desen yapalım. Su mavisinden dalgalı bir ebru yapalım. Bu Veysel Eroğlu deseni. Başkası yapamaz" dedi. Ebrunun ardından cam üfleme sanatı standını da inceleyen Bakan Eroğlu, sanatçının ısıttığı camı üfledi. Bakan Eroğlu'nun üflediği cam, ampule benzer bir şekil aldı. Üflediği camın ampule benzetilmesini gülerek karşılayan Bakan Eroğlu, "Görüyorsunuz nefesimizden bile ampul çıkarıyoruz" diye konuştu.

"GEÇMİŞTE ÇALIŞMA YAPILDI"

Çay'daki törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Veysel Eroğlu'na, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun'un 3'üncü nükleer santralin İğneada'ya yapılacağı yönündeki açıklamaları hatırlatıldı.

İğneada'yla ilgili çalışmanın geçmişte yapıldığını söyleyen Bakan Eroğlu, "Buna açıklık getireyim. Çok yıllar önce, belki 10- 20 yıl önce Türkiye'de 3 şehirde nükleer enerji yapılması konusunda bir çalışma yapıldı. Bakanımız muhtemelen onu söyledi. Birisi Sinop, birisi Akkuyu, birisi de İğneada. Şu anda Sinop ve Akkuyu'da nükleer santral yapılıyor ve yapılacak. İğneada'yla ilgili bir çalışma ve başvuru yok" dedi.

"BİZE İNTİKAL EDEN BİR ÇALIŞMA YOK"

İğneada'da nükleer tesis için çalışma yapılan alanın milli park alanı içinde olmadığını da kaydeden Bakan Veysel Eroğlu, "Birincisi İğneada'yla ilgili orada yapılan çalışmalar bizim koruma alanında yani milli parkların koruma alanında değil. İkinci olarak şu anda böyle bir talep de böyle bir müracaat da yok. Sayın Bakanımız sadece burada böyle bir çalışma yapıldığını ifade etmiş. Ama bizden herhangi bir talep yok. Bu konuda herhangi bir çalışma da henüz bize intikal etmiş değil. Kaldı ki o alan tamamen milli parkların dışında olan bir alan. Bunu özellikle belirtmek istiyorum" diye konuştu.