BIST 11.117
DOLAR 33,09
EURO 36,11
ALTIN 2.599,56
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

İdris Baluken'den ilginç Ankara iddiası

HDP Milletvekili İdris Baluken, 'Savcı, Ankara olayının PKK ya da HDP'yle ilgisi olmadığını söyledi' dedi...

Abone ol

Başbakan Davutoğlu'nun Ankara patlamasıyla ilgili soruşturmaya ilişkin bilgi verirken IŞİD ile PKK'yı işaret etmesine HDP Milletvekili İdris Baluken, cevap geldi. Baluken, soruşturmayı yürüten savcı ile konuştuğunu, savcının "Olayın HDP ya da PKK ile bir ilgisi yok" bilgisini verdiğini söyledi.
 
Sputniknews.com'da yer alan habere göre; Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'daki patlamada gözaltı sayısının 10'a yükseldiğini açıkladı. Bu açıklamayı yaparken gözaltındakilerden bazılarının IŞİD zanlısı bazılarının da PKK'lı olduğu bilgisini verdi.

Bu bilgiye HDP'den yanıt var. Grup Başkan Vekili İdris Baluken 'ilk defa söylüyorum' diyerek başladı açıklamasına ve "Soruşturmayı yürüten savcı ile konuştum, savcı net olarak olayın PKK ya da HDP ile ilgisi olmadığını söyledi" dedi.

"Şimdi bakın burada ben ilk defa sizin yayınınız aracılığıyla ileteyim o zaman. Dün bu konuyu soruşturan savcı ile telefonda görüştüm. Kendisi net olarak  olayın üzerine gittiklerini ve çok yaklaştıklarını, aslında olayın arka planıyla ilgili bazı gelişmeler yaşanacağını söyledi. Yayın yasağını biraz bunun üzerinden gerekçelendirdi. Biraz konuştuğumuzda da bu olayın, işte birilerinin bahsettiği gibi, HDP ile ya da PKK ile bir ilgisinin olmadığını savcı kendisi söyledi. Soruşturmayı yürüten savcının bana söylediği net bilgilerdir. Birilerinin ifade ettiği gibi bu saldırının HDP'yle ya da size yakın çevrelerle hiçbir ilişkisi alakası yoktur diye savcı bunu altını çizerek söyledi." 

'ADI GEÇEN TWİTTER KULLANICISI MİT AJANI OLABİLİR'

Başbakan'ın söylediklerine kendisinin de inanmadığını belirten İdris Baluken'e göre Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile savaşan Kürtlerin Türkiye'de IŞİD ile işbirliği yapması akla mantığa uygun değil. Twitter mesajı nedeniyle gözaltına alınan zanlının, "Demirtaş'ın danışmanı ve HDP üyesi" olduğu iddialarına ise Baluken, "bunların hiçbiri gerçek değil" dedi ve başka iddiaları gündeme taşıdı. 

"Tamamı yalan yanlış bilgiler. Biz bu kişiyi tanımıyoruz ama sosyal medyadaki bir takım paylaşımlardan bu kişinin aslında bir MİT ajanı olduğu sonucu da ortaya çıkıyor.  Yayın yasağı da biraz bu tür iddiaların artığı dönemlere denk geldi. Yayın yasağını getirmesinin nedeni de sızdırılan bilgilerle ki devlet içindeki kişilerdir. Bu sızdırılan bilgilerle bu kişilerin yakalanmak üzereyken kaçma fırsatı yakaladıklarını ifade etti soruşturmayı yürüten savcı, yayın yasağına bu gerekçeyi sundu."

'DEMİRTAŞ'A SUİKAST İHBARI VAR AMA YETKİLİLERİN İLGİSİ YOK'

Ve Demirtaş'a, İmralı heyetine suikast ihbarı tartışması. İdris Baluken, bu ihbarı nereden aldıklarını ve sonraki girişimlerini de canlı yayında anlattı.

"Temmuz ayından beri var bu iddialar. Son olarak IŞİD'in infaz timlerinin suikast için Türkiye'ye girdiklerini bize ilettiler, çok ciddi uyarıyoruz dediler. Bunun üzerine bizim devlet ve hükümet yetkilileriyle görüşmelerimiz oldu. Yapmış olduğumuz resmi başvuruya hiçbir yazılı cevap verilmedi. Yapmış olduğumuz başvurulara rağmen bu konuda bugüne kadar bu saate kadar gözaltına alınmış tek bir kişi yok, hâlâ öyle, hiçbir yazılı cevap da yok. Yazılı cevabı bırakın sözlü olarak bir telefonla arayıp bir kişiyi gözaltına aldık gibi bir hassasiyet de yok." 

Baluken bu bilgileri ilettikleri devlet yetkililerinin açıklamalarından, bu yetkililerin MİT olduğu anlaşılıyor, "Bizde de benzer bilgiler var" yanıtı aldıklarını da söyledi.