BIST 1.329
DOLAR 7,81
EURO 9,35
ALTIN 449,55
HABER /  GÜNCEL

Bakan Abdulhamit Gül açıkladı! İşte kanunlaşacak ilk yasa

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, son günlerde yaşanan hayvan şiddetine dikkat çekerken "Kanunlaştıracağımız ilk yasa hayvanları korumaya ilişkin bu düzenlemeler olacaktır" dedi.

Abone ol

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Habertürk TV canlı yayında gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu. Özellikle Sakarya'da yaşanan vahşetin ardından yavru köpeğin ölümü, tüm Türkiye'yi derinden üzmüştü. Konuyla alakalı konuşan Gül, ''Hapis cezasını getirebilecek bir düzenlemeyle, bir caydırıcı düzenlemeler hazırlığımızı yaptık. Kanunlaştıracağımız ilk yasa hayvanları korumaya ilişkin bu düzenlemeler olacaktır. Cumhurbaşkanımızın hassasiyeti var.'' ifadelerini kullandı.

İşte Abdulhamit Gül'ün açıklamalarından satır başları...

MAĞDUR HAKLARI
Yine Bakanlar Kurulu'nda sunumumuzu yaptık. Bu seçim kararıyla beraber Meclis tatile girdiği için gelmedi. Hem hayvanları koruma kanunu hem de mağdur hakları kanunu çıkacaktı. Mağdur olan kişinin bir takım hakları getirildi ama biz yeterli görmüyoruz. Mağdurlar hem internet üzerinden her an erişebilecekleri, uğramış olduğu mağduriyeti neyse hangi hakları var, bu konuda çok önemli bilgilendirmeyi yapacağız. Tazminattan istihdama varıncaya kadar... Tazminat hususunda çalışmalarımızı yine yaptık. Önemli bir konu. Miktarıdır, suçun durumuna, mağduriyetin durumuna göre çalışmalar yapılıyor. Mağdur oldu belki işinden oldu, sosyal hayattan koptu, mağdurların yanında olabileceğimiz bir kanun tasarısı hazırladık.

''EŞYAYI TESLİM EDER GİBİ PARA YATIRIYOR''
Diyelim ki kadın ve çocuk mağdur oldu. Aynı mahallede suçun failiyle beraber yaşıyor. Korumasına yönelik suçlunun farklı şekillerde tedbiri, cezaevinden çıktı bununla ilgili tedbirler, bu konularla ilgili düzenlemeler yaptık. Biz çocukları icraya para yatırarak görme işine son vereceğiz. Eşyayı teslim eder gibi bir para yatırıyor... Yine müracaatını yapacak ve para ödemeyecek.''

ÖNCEKİ HABERLER
LGS sonuçları ne zaman açıklanır 2018 LGS tercih başlama tarihi
Seçimde kaç Suriyeli oy kullanacak sayı kesinleşti
PTT başvuru sonucu 2018 ne zaman açıklanır?
HDP'nin seçim denklemine bakın! 1'e 15 formülü
Bakan Yılmaz'dan bilgisayar müjdesi!
Bu akşam sokağa çıkma yasağı var mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor
Yorumlar 8 yorum