BIST 1.471
DOLAR 7,44
EURO 9,00
ALTIN 413,90
HABER /  POLİTİKA

Bahçeli'nin önerisine BBP'den de veto

Devlet Bahçeli'nin af önerisine AK Parti'den sonra Büyük Birlik Partisi de onay vermedi. Genel Başkan Mustafa Destici genel affı doğru bulmadıklarını söyledi.

Abone ol

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği genel af, Cumhur İttifakı'nın bir diğer ortağı BBP'den de onay gelmedi. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Bahçeli'nin af konusundaki düşüncelerine saygı duyuyorum. Kendisine göre haklı endişe ve sebepleri var. Biz BBP olarak bir genel affı doğru bulmuyoruz" dedi.

Cumhur İttifakı'nın ortağı BBP'nin genel başkanı Mustafa Destici, Habertürk TV'de Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını cevapladı.

Partisi içinde sadece kendisinin seçilebileceği bölgeden aday gösterilmesi konusunda eleştirilen Destici ''Cumhur İttifakı devam etmeli. Bu sistem oturana kadar. Ben devam etmesini istiyorum. Ruhunun devam etmesi lazım. Biz milletvekili pazarlığı içerisinde olmadık, memleket meselesi olarak baktık işe. Bu yeni sistemi gerekli olduğuna inanıyorsak bu sistem oturana kadar bu ittifakın içerisinde yer alacağız'' ifadelerini kullandı. 

"LİSTELERİ KENDİMİZ ÇALIŞTIK"

Destici, listeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte yapmadıklarını, kendilerinin hazırladığını ifade etti. Destici ''Biz Gizli kapaklı bir şey yapmadık. Listeleri kendimiz çalıştık onlara sunduk. Onlar da kendilerine göre bir çalışma yaptı, neticede bu listeler çıktı. Önce biz illeri verdik, bu illerde aday verebiliriz, ittifaka katkı sağlaya biliriz dedik. Onlar iller yerine isim istediler. Biz de illerin tamamıyla ilgili isim verdik" dedi.

'İSTANBUL'DAKİ ARKADAŞLARIN SEÇİLME İHTİMALİ YÜKSEK DEĞİL'

Destici ''Gerçekçi olmak lazım. İsterim ki 35 arkadaşımız hepsi tecrübeli ehliyetli. İstanbul'da 3 bölgede adayımız var bu arakadaşlarımız seçilme ihtimali çok yüksek değil. Bütün arkadaşlarımızı sanki seçilecekmiş gibi çalışıyorlar. Seçilme şansı olan arkadaşlarımız var. Bunu seçimlerin sonucu belirleyecek'' dedi.

MECLİS'E 3 VEKİL

Kaç vekile sahip olabileceklerine dair soruya Destici '' 3 kişiden aşağı olmayacağını düşünüyoruz. Ayrılmak diye bir şey yok. Biz BBP olarak giriyoruz. Ben genel başkan olarak giriyorum" dedi.

GENEL AF KONUSU 

Destici, genel af konusunda da "Sayın Bahçeli'nin af konusundaki düşüncelerine saygı duyuyorum. Kendisine göre haklı endişe ve sebepleri var. Biz BBP olarak bir genel affı doğru bulmuyoruz" görüşünü dile getirdi.

"KULUN KULA KARŞI İŞLEDİĞİ SUÇLARDA AFFETME YETKİSİ DEVLETE AİT OLMAMALI"

Ayrıca dün bir hastane ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan Destici, genel af konusunda şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sayın Bahçeli ile bu konuyu görüşme imkanımız oldu. Tabi kendisinin ciddi kaygıları var. Haklı endişeleri var ve bu konuda da ileri sürdüğü haklı birtakım gerekçeler var. Ben ona saygı duyuyorum. Biz insanın insana karşı işlediği, yani kulun kula karşı işlediği suçlarda af yetkisinin devlete ait olamayacağını ancak bir insanın kendisine karşı işlenen suçtan dolayı o suçun sahibini kendisinin affedebileceğine inanıyoruz. Bizim bakışımız bu ancak devlet kendisine karşı işlenen suçlara affetme konusunda milletin verdiği yetkiyi bu yönde kullanabilir. Kulun kula karşı işlediği suçlarda biz şahsen genel bir aftan yana değiliz ancak ve ancak o kişi helallik verirse o şekilde olabilir diye düşünüyoruz. Sayın Bahçeli'nin endişelerine, gerekçelerine de kendisi açısından değerlendirmelerine de saygı duyuyorum."

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu: Benim ve arkadaşlarımın telefonları dinleniyor
Prompter ne demek ne işe yarar Türkçesi ne demek oluyor?
İran dini liderinden savaş çıkartacak 'nükleer' emir! Üretin...
Evde bakım parası yatan iller 5 Haziran-illere göre yeni liste
TSK'nın K. Irak'taki yeni hedefi 40 yıllık kirli ilişkiler deşifre olacak
5 bakan aday listesinde yoktu kulislerde konuşuluyor
ABD'de FETÖ'ye karşı ilk isyan! 729 milyon dolar...
Esenler'de özel harekat timleriyle uyuşturucu operasyonu
Bas mührünü Millet ittifakı'na! Süleyman Özışık yazdı
Savurgan babaya anne-oğul dava açtı
Yorumlar 18 yorum