BIST 1.393
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  DÜNYA

İran dini liderinden savaş çıkartacak 'nükleer' emir! Üretin...

Nükleer çalışmaları nedeniyle başı dertte olan İran'da dini lider Ali Hamaney, ülkesinin atom enerjisi kurumuna "190 bin santrifüj üretmesi" yönünde talimat verdi.

Abone ol

İRAN Lideri Ali Hamaney, ülkesinin atom enerjisi kurumuna "190 bin santrifüj üretmesi" yönünde talimat verdi. Devrim Lideri Ayetullah Humeyni'nin ölümünün 29'uncu yılı münasebetiyle düzenlenen programda konuşan Hamaney, İran'ın hem yaptırımları hem de nükleer faaliyetlerden vazgeçmeyi kabul etmeyeceğini söyledi.

BATI ANCAK RÜYALARINDA GÖRÜR... Yaptırımlarla İran halkının dize getirilmek istendiğini dile getiren Hamaney, "Bazı Avrupa ülkelerinden alınan duyumlara göre, hem yaptırımlara tahammül etmemiz, hem de nükleer faaliyetlerden el çekip bu alandaki sınırlandırmalara devam etmemiz bekleniyormuş. Onlar bunu rüyalarında görürler." ifadelerini kullandı.

YAPTIRIMLARI DA SINIRLAMALARI DA KABUL ETMİYORUZ... Hamaney, nükleer anlaşmadaki santrifüj sayısının düşürülmesine dikkati çekerek, şunları dile getirdi: "İran hem yaptırımları hem de nükleer faaliyetlerdeki sınırlamaları kabul etmeyecektir. İran Atom Enerjisi hemen yarın nükleer anlaşma çerçevesinde 190 bin santrifüj üretmeye başlasın. Cumhurbaşkanı (Hasan Ruhani) gereğini yapsın."

O ANLAŞMADA NELER VARDI?.. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ile Almanya ve İran'ın 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na göre, Tahran yönetimi uranyum üretimi için kullandığı 19 bin santrifüjü, 5 bin 60'a düşürecek, 10 yıl boyunca bu sayıda tutacaktı.

Anlaşma kapsamında İran, ayrıca 15 yıl boyunca ağır su reaktörü inşa etmeyecek, uranyum zenginleştirme çalışmalarını sadece Natanz nükleer tesisiyle sınırlı tutacak ve en yüksek yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirmesi yapabilecekti.

ÖNCEKİ HABERLER
Evde bakım parası yatan iller 5 Haziran-illere göre yeni liste
Bekçi alımı ne zaman 2018 başvuru sayfası açıldı
5 bakan aday listesinde yoktu kulislerde konuşuluyor
ABD'de FETÖ'ye karşı ilk isyan! 729 milyon dolar...
Bas mührünü Millet ittifakı'na! Süleyman Özışık yazdı
Savurgan babaya anne-oğul dava açtı
Bakan Soylu Adıyamanlılarla sahurda bir araya geldi
Mahir Ünal: Türkiye artık 'hasta adam' değil
HDP mitinginde terör örgütü PKK propagandası
Bıçak yarasıyla 30 kilometre otomobil kullandı
Yorumlar 4 yorum