BIST 4.962
DOLAR 18,63
EURO 19,27
ALTIN 1.051,21
HABER /  POLİTİKA  /  MHP

Bahçeli, vicdani reddi böyle reddetti!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, hükümetin, vicdani ret çalışmasına tepkisi de sert oldu

Abone ol

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümetin, askerlikte vicdani ret çalışmasını değerlendirdi:

''Türkiye'ye her an bir belanın sarkabileceği bir ortamda, bir Bakanın vicdani ret konusunu gündeme getirmesi kadar yakışıksız, densiz bir teklif söz konusu olamaz''

Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısının çıkışında gazetecilerin vicdani ret çalışmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Vicdani ret çalışmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Çalışma, Meclise gelirse destek verir misiniz?'' sorusunu yanıtlarken Bahçeli, ''Türk Silahlı Kuvvetlerinin üniter yapı, milli devlet, toprak bütünlüğünü koruma yolunda terörle mücadelesinin sürdürdüğü bir ortamda, Türkiye'nin komşu ülkelerinde ateşle o toplulukların sınandığı ve Türkiye'ye her an bir belanın sarkabileceği bir ortamda, bir Bakanın vicdani ret konusunu gündeme getirmesi kadar yakışıksız, densiz bir teklif söz konusu olamaz'' diye konuştu.

Bu çalışmayı külliyen reddedeceklerini vurgulayan Bahçeli, ''Anlaşılıyor ki artık milletin bugünkü siyasi iktidarı vicdanında ret dönemine giriyor demektir'' dedi.

MECLİS'TE SULTAN ANMASI

Bir başka gazetecinin, ''Sayın Cumhurbaşkanı himayelerinde Sultan Abdülmecit'in anılma etkinlikleri düzenlenecek. Hatta milletvekillerine davetiye de gönderildi. Siz nasıl yorumluyorsunuz?'' sorusuna da şu yanıtı verdi:

''Osmanlının yıkılış sürecinde önemli bir dönemi yaşayan ve ilk açılım projesiyle Osmanlı İmparatorluğunun nereye sürüklendiği bir dönemde bu konunun incelenmesinde yarar vardır. Bunu siyasi amaçla bir ikinci açılıma malzeme yapmayı da doğru bulmayız. Tarihin gerçekleri ortaya çıkarsa belki de ikinci açılım zırvasından vazgeçme imkanı doğabilir''