BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  SAĞLIK

Bağırsak kanseri belirtileri nelerdir ırsi mi?

TÜRKİYE'de en çok görülen kanser türlerinden olan bağırsak kanseri belirtileri nelerdir, erken teşhis için hangi belirtilere dikkat etmek gerekiyor?

Abone ol

Bağırsak kanseri en sık görülen kanser hastalıklarından biridir. Bağırsak kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor. Peki bağırsak kanserinin belirtilere nelerdir hangi durumlarda doktora başvurmak gerekiyor. 

50 yaşından sonra aile geçmişinde bağırsak kanseri vakası olanların daha sık doktor kontrolüne girmesi öneriliyor. Bağırsak kanseri vakalarında 20 kişiden 1'inin rahatsızlığı genetik olarak ortaya çıkıyor.

BAĞIRSAK KANSERİ BELİRTİLERİ

Bağırsak kanseri kalıtsal olibiliyor. Kalın bağırsak kanseri belirtileri şunlar olabilir:

- Karında dolgunluk hissi
- Karın bölgesinde ağrı ve kramp
- İştah kaybı
- Nedeni açıklanamayan demir eksikliğine bağlı kansızlık ve yorgunluk hissi
- Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, bir haftadan uzun süren kabızlık, ishal yada dışkı çapının incelmesi gibi
- Dışkıda kan görülmesi, dışkının parlak kırmızı veya koyu siyah olması
- Nedeni açıklanamayan kilo kaybı


BAĞIRSAK KANSERİNE NE SEBEP OLUR IRSİ (GENETİK) Mİ?

Bağırsak kanserinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir fakat oluşumunda etkili olan bazı çevresel ve genetik nedenler vardır. Kalıtsal etkenler bu konuda büyük öneme sahiptir. Ailesinde bağırsak kanseri olan kişilerde kansere yakalanma ihtimali normalden daha yüksektir. Ayrıca daha önceden meme ve yumurtalık kanserini geçirmiş kişilerde ve ailelerinde bağırsak kanseri sıklığı daha fazladır.

Beslenme, bağırsak kanserinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle Batı tipi diyet kanser ihtimalini arttırır. Bağırsak kanserinin oluşmasında hayvansal yağların tüketiminin etkili olduğu araştırmalar sonucu saptanmıştır.

Ayrıca bazı kimyasal maddeler kanser nedenleri arasındadır. Sanayi işçilerinde, bazı fabrikalarda çalışanlarda bağırsak kanseri görülmesi kimyasal maddelerin etkisini ortaya koymaktadır.

BAĞIRSAK KANSERİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Hastalığın tanısı günümüzde oldukça kolaydır. Kolonoskopi ile hastanın bütün kalın bağırsağı görüntülenir. Bu sırada, polip varsa alınır ve incelenir. Risk altındaki kişiler ve polip alınan kişiler kolonoskopi ile takip edilir. Doktorun gerekli gördüğü sıklıkta bu işlem tekrarlanır.

Diğer bir yöntem video görüntüleme ile yapılan sigmoidoskopidir. Kolonun alt bölgesinin incelenmesinde kullanılır. Ayrıca gaitada gizli kan araştırılır. Yani dışkıda kan arama yöntemi ile dışkıda saptanması zor olan az miktardaki kanamalar saptanır. Bunların dışında gerekirse bağırsaktan parça alınır ve incelenir.

BAĞIRSAK KANSERİ TEDAVİSİ

Kalın bağırsak kanserlerinin tedavisinde cerrahi, radyasyon ve kemoterapi başlıca kullanılan tedavi yöntemleridir. Tedavi, tümörün yerleşim yeri ve evresine göre değişmektedir. Tedaviye başlamadan önce hastalar hastalığın evresini, tedavi seçeneklerini, tedavi yan etkilerini, tedavinin normal yaşamları üzerindeki olumsuz etkilerini, tedavinin maliyeti ve kendisi için uygun olabilecek yeni klinik çalışmaların varlığını sorgulayabilir.

ÖNCEKİ HABERLER
Acun Ilıcalı ikizini gösterdi stüdyo karıştı!
Hava durumu yeni yağış uyarısı!
Bilişim Teknolojileri Zirvesi için geri sayım başladı!
Engelli dolandırıcı zabıtayı görünce...
Apple'da büyük tartışma Tim Cook ne yapacak?
4/C'liye kadro ve ek gösterge geliyor!
Diyabete inat pedal çevirdiler!
Whatsapp'a yeni güncelleme geldi işte özellikleri
Ali Koç'tan Hürriyet'in haberine tepki: Ucuz ve yakışıksız!
Yatırımcıdan son 1.5 yılın en hızlı kaçışı
Yorumlar