BIST 1.445
DOLAR 8,28
EURO 10,09
ALTIN 489,05
HABER /  SAĞLIK

Diyabete inat pedal çevirdiler!

Van'da "Dünya Diyabet Günü" etkinlikleri kapsamında bir araya gelen üniversite öğrencileri ile öğretim üyeleri, bisikletle 15 kilometre yol katetti

Abone ol

Van'da "Dünya Diyabet Günü" etkinlikleri kapsamında bir araya gelen öğrenci ve öğretim üyeleri, hastalıkla ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla 15 kilometre pedal çevirdi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğü önünde bir araya gelen, aralarında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, öğretim üyeleri ile Van Gölü Aktivistleri Grubu üyelerinin bulunduğu 50 kişi, kent merkezindeki Kurtuluş Parkı'na kadar bisiklet sürdü.

ŞEKER VE TANSİYON ÖLÇÜMÜ

Sağlık Bakanlığınca yürütülen "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi" kapsamında YYÜ'ye bağışlanan bisikletlerle şehir merkezine gelen grup, Van Halk Sağlığı Müdürlüğünün kurduğu stantta şeker ve tansiyon ölçümü yaptı. 

Beden Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Asma, yaptığı açıklamada, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bu hastalığa dikkati çekmek amacıyla düzenlenen aktiviteye katılmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

DUYARLILIK İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER

Diyabet konusunda duyarlılık oluşturmak için pedal çevirdiklerini belirten Asma, şöyle konuştu:

"Fiziksel aktivitenin ve insan sağlığının önemine dikkati çekmek istiyoruz. Sağlık Bakanlığı bu anlamda çok güzel faaliyetler düzenliyor. Şu an kullandığımız bisikletler, obeziteyle mücadeleye dikkati çekmek için YYÜ'ye bağışlanmıştı. Öğrencilerimiz de keyifle bu aktiviteye katılarak, özel günü destekliyor."

Van Gölü Aktivistleri Grubu üyesi Erdoğan Özel ise hareketli yaşamı özendirerek farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını bildirdi.

Etkinliğe katılan öğrenciler de diyabete karşı vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

ÖNCEKİ HABERLER
Whatsapp'a yeni güncelleme geldi işte özellikleri
Ali Koç'tan Hürriyet'in haberine tepki: Ucuz ve yakışıksız!
Meme kanseri taramalarına yatırım
Doğalgaza zam mı geliyor bakan açıkladı
IŞİD'in yeni eylem planı uygulamada!
Jeremy Corbyn'den Suriye hakkında çözüm önerisi
Anonymous hacker grubu IŞİD'e meydan okudu!
Kayseri'deki cinayeti diş tedavisi aydınlattı
HDP'den YSK'ya şok 1 Kasım başvurusu
Kısmetse Olur Cansel Çördük kimdir? Silahlı resmi
Yorumlar