BIST 1.431
DOLAR 8,33
EURO 10,06
ALTIN 480,32
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Aydın'da kameralara takıldı ilk kez görüntülendi! Nesli tükenmek üzere

İhlas Haber Ajansı

AYDIN'da nesli tükenmekte olan yaban hayvanları arasında yer alan saz kedisi kameralara takıldı.

Abone ol

Türkiye’nin en önemli doğal mirasları arasında yer alan ve içinde barındırdığı bitki ve hayvan türleriyle de dikkat çeken Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’daki Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda bu kez literatürde "felis chaus" olarak adlandırılan saz kedisine de rastlandı. Milli Park içerisinde koruma ve kontrol faaliyetinde bulunan Milli Park Koruma ekibi, Akköy Dalyanında sağlıklı bir saz kedisini rastlandı. Koruma ekibi çalışanları tarafından cep telefonuyla görüntülenen saz kedisi, milli park müdürlüğü tarafından sosyal medya hesaplarından “ Nesli tehlike altında olan bu tür biyolojik çeşitlilik için büyük önem taşımaktadır “ şeklinde duyuruldu.

Sazlıklarda yaşayan boz renkli saz kedisi (Felis chaus), ince uzun bacaklara sahiptir. Her bireye özgü asimetrik çizgileri bulunan saz kedisi yaban kedisinden daha büyük vaşaktan daha küçük bir kedidir. Bu özellikleri bireylerin birbirlerinden ayırt edilmelerini sağlar. Genellikle boz rengi olan saz kedisinin koku alma ve görme duygusu çok geliştiğinden alanda görülmeleri zordur. Herhangi bir tehlike anında çalılık içine gizlenerek hareketsiz beklerler. Çok iyi yüzücüdürler. Türkiye’de suyu seven ve suda avlanan tek yabani kedi türüdür.


Çürümemiş leşlerle beslenirler
Gece-gündüz aktif olan saz kedisi deniz, göl, ve nehir sistemlerindeki sazlıklarda, çalılık ve ormanlık alanlarda yaşarlar. Yavrularını ağaç kovukları, sık çalılıklar veya tilki, porsuk gibi hayvanların terk ettiği yuvalarda saklarlar. Kemiriciler, kuşlar, sürüngenler, kurbağalar, böcekler, tavşanlar, domuz yavruları ve bazen de çürümemiş leşlerle beslenirler. Hasta ve sakat bireyleri öncelikle avlarlar. Böylece avladıkları türlerin popülasyonlarının sağlıklı kalmasını ve sayılarının dengede tutulmasını sağlarlar. Diğer yırtıcı türlerden korunmak, avlanmak için ağaçlara da tırmanabilirler

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 3 yıl bekledi şimdi paraya para demiyor! Türkiye'de bir ilki Antalya'da gerçekleştirdi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Luka Doncic triple-double yaptı, Dallas Mavericks kazandı
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Alişan aslen nereli kaç yaşında? Şarkıcı Alişan kimdir?
Neymar kupa maçında sakatlandı! Barcelona maçında yok
Mossad'ın İranlı nükleer bilimci suikastında inanılmaz ayıntılar ortaya çıktı
FETÖ'cü general Serdar Atasoy kendini böyle gizlemiş
Manchester City rekorla çeyrek finalde
Sağlık çalışanlarına ikinci doz aşılama başladı
Beylikdüzü'nde metrobüsten inen kadına taciz! Takip edip telefonla kaydetti
Seren Serengil Buse Varol'a ne dedi? Buse Varol eski eşi var mı?
Yorumlar