BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Avrupa'daki bilinen ilk insanların kalıntılarına ulaşıldı

Bilim insanlarının bir Bulgar mağarasında keşfettiği kemikler, modern insanların düşünülenden çok daha önce Avrupa’ya geldiğini gösteriyor.

Abone ol

Bulgaristan'daki bir mağarada keşfedilen kemikler, binlerce yıl önce Avrupa'ya gelen ilk insanlara ışık tutuyor. Araştırmacılar Bulgaristan'ın Bacho Kiro mağarasında 4 kemik parçası ve bir dişten oluşan 5 fosil ortaya çıkardı. Detaylı radyokarbon ve DNA testleri, fosillerin 44 ila 46 bin yıl öncesine tarihlendiğini ve insanlara ait olduğunu ortaya çıkardı.Araştırmacılar, bu kemiklerin insanların Avrupa’daki bilinen en eski kalıntıları olduğunu söyledi. Şimdiye kadar kıtada bulunan en eski fosiller, 41 bin 500 ila 45 bin yaşındaydı.

Başka insan malzemeleri de bulundu
Kazı alanında ayrıca, insanlar tarafından yapıldığı düşünülen bir dizi malzeme de bulundu. Bunlar arasında mağara ayılarının dişlerinden yapılan kolyeler de bulunuyor.Kolye uçları, daha sonra Batı Avrupa'da Neandertal'lerin (günümüzden yaklaşık 200 bin ila 28 bin yıl önce yaşamış insan türü) yaptıklarıyla çarpıcı benzerlikler gösteriyordu. Bu da o dönemde insan kültürünün bazı yönlerini benimsediklerini ortaya koydu.

Araştırmacılar, elde edilen bulgulara göre Homo sapiens’in kısa süreli bir ısınma döneminde Afrika’dan geldiğine inanıyor. O sırada Avrupa, binlerce yıldır kıtada yaşayan Neandertal'lerin yaşam yeriydi.Almanya'daki Max Planck Antropoloji Enstitüsü İnsan Evrimi Bölümü direktörü Jean-Jacques Hublin, Homo sapiens ve Neandertal'lerin yaklaşık 7 bin yıl boyunca Avrupa kıtasını paylaştıklarını söylüyor.

ÖNCEKİ HABERLER
18 Mayıs günü bankalar açık mı 2020 banka çalışma saatleri
Pentagon'dan dikkat çeken rapor! Türkiye'nin operasyonları başlarına bela oldu
Mayıs 2020 e bordro maaş sorgulama ekranı e devlet girişi
İstanbul'un atık sularında corona virüs taraması
Tekirdağ'da polis kovaladı sürücü kaçtı otomobilden 13 kilo uyuşturucu çıktı
Teröristlerin kullandığı 8 katlı sığınak imha edildi, silah ve mühimmat ele geçirildi
Serdar Dursun: Kıran kırana mücadele olacak
Dünyanın 'süper gücü' imajından 'aciz Amerika' imajına
Tanzanya'da keçinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığını açıklayan Devlet Başkanına tepki
Muratti sigara fiyatları 2020 zam geldi kaç para oldu?
Yorumlar