BIST 10.471
DOLAR 32,59
EURO 35,01
ALTIN 2.442,86
HABER /  GÜNCEL

Auschwitz şüphelisi üç kişi gözaltına alındı

Almanya'da 88, 92 ve 94 yaşlarındaki üç kişi Nazi toplama kampı Auschwitz'de gardiyanlık yaptıkları şüphesiyle gözaltına alındı.

Abone ol

Almanya'da 88, 92 ve 94 yaşlarındaki üç kişi Nazi toplama kampı Auschwitz'de gardiyanlık yaptıkları şüphesiyle gözaltına alındı.

Nazi dönemindeki savaş suçlarını araştıran savcıların 30 kişiye suçlama yöneltilmesini tavsiye etmesinden sonra üç eyaletteki evlere baskınlar yapıldı.

Gözaltına alınan üç kişi bir hapishanenin hastanesine götürüldü.

Auschwitz'de çoğu Yahudi 1,1 milyon kişi öldürülmüştü.

Gözaltına alınan üç kişinin de ülkenin güneyindeki Baden-Wuerttemberg eyaletinde gözaltına alındığı ve 1942-45 yılları arasında işlenen cinayetlere karışmış olmalarından şüpheleniliyor.

Şüphelilerin Ludwigsburg'daki Hohenasperg Hapihane hastanesine götürüldüğü bildirildi.

Hessen ve Kuzey Ren Westfalya eyaletinde de baskınlar yapıldığı, ancak gözaltı olmadığı kaydedildi.

Demjanjuk kararı

Nazi kamplarındaki gardiyanları soruşturma kararı Mayıs 2011'de John Demjanjuk'un mahkum edilmesinden sonra alındı.

Demjanjuk toplama kampında işçi olarak çalışması nedeniyle cinayete yardım ve yataklıktan suçlu buldu. BBC Berlin Muhabiri Stephen Evans bu kararla mahkemelerin şüphelilerin cinayetten suçlu bulunması için cinayetlere aktif olarak katıldığını kanıtlaması gerekmediği sonucuna varıldığını belirtiyor.

İki yıl önce 91 yaşında ölen Demjanjuk Nazi işgali altındaki Polonya'da bulunan Sobibor Kampı'nda gardiyanlık yaptığı iddialarını reddetmişti.

Demjanjuk 28,060 kişinin öldürülmesine yardım ve yataklıktan beş yıl hapis cezası almış, ancak temyiz süreci devam ederken bir huzurevinde ölmüştü.