BIST 1.124
DOLAR 7,66
EURO 8,91
ALTIN 458,49
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Astronomlar yörüngede “hayalet toz bulutu” keşfetti

Dünya ile Ay’ın çekim alanları arasında sıkışıp kaldığı düşünülen Kordylewski bulutları, ilk kez öne sürüldüğü 1950’li yılların ardından yeni bir araştırma ile doğrulandı.

Abone ol

Macaristan’ın Eötvös Loránd Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, “Dünya’ya Ay kadar yakın olmasına rağmen bugüne dek göz ardı edilen” bulutların L4 ve L5 (Lagrange) noktalarında yer aldığını ortaya koydu. Araştırmada yer alan Judit Sliz-Balogh, “Gezegenimizin Ay’ın yanı sıra yörüngesinde hayalet toz bulutları bulundurması heyecan verici” açıklamasında bulundu. Lagrange noktaları, nesnelerin Dünya ve Ay çekim kuvvetlerinin kesişiminde kaldığı ve kilitlenmiş bir konuma yerleştikleri yörünge adreslerini tespit ediyor. Bu özellikleriyle, uzay teleskopları için ideal noktaları temsil ediyorlar.

2021'de bir uzay teleskobu ateşlenecek
2021’de ateşlenmesi beklenen James Webb Uzay Teleskobu’nun (JWST) L2 noktasına gönderilmesi planlanıyor. Beş Lagrange noktasına, aralarındaki etkileşime göre astronomlar tarafından Dünya-Güneş ve Dünya-Ay sistemi gibi isimler verilmiş durumda. Dünya-Ay sistemi, “trojan noktaları” da denilen L4 ve L5’ten oluşuyor. Bu adı almalarının sebebi, Dünya ve Ay ile bir üçgen oluşturmaları. Teorik olarak, kozmik fırtınalar gibi güçlü etkenler olmadan bu noktalar arasına sıkışmış olan nesnelerin kurtulmaları olanaksız görülüyor.

L4 noktasında da bulut var mı?
Polonyalı astronom Kazimierz Kordylewski, 1961 yılında hayalet toz bulutlarına ait ilk görüntüyü elde ettiğini savunmuş ancak 400,000 kilometre ötede yattığı düşünülen kozmik bulutlara dair net bir görüntü elde edilememişti. Sliz-Balogh ve ekibinin yaptığı araştırmada, Kordylewski bulutlarının 2 milyon parçacıklı bir toz kümesi halinde L5 noktasında geçici olarak oluşabileceği, yörünge düzenlerine göre birkaç gün içinde de sıkıştığı noktadan kaçabileği belirtildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Şarkıcı Atilla Taş cezaevine gönderildi
Bu kadını gören para akıtıyor size de denk gelebilir mutlaka bakın
Sultangazi'de temizlik işçisine iki tramvay birden çarptı
Rüştü Reçber'den flaş çağrı: Her zaman hizmet ederim
AK Parti bir ilke imza atacak! Önümüzdeki seçimlerde...
AÖL kayıtları ne zaman bitecek 2020 AÖL sınav tarihleri takvimi
Yorumlar