BIST 8.335
DOLAR 27,38
EURO 29,01
ALTIN 1.627,65
HABER /  DÜNYA

Japon şirket kararını verdi 7 bin kişi üzülecek

Japonya'nın dev şirketlerinden Toshiba, 5 yıllık yeni strateji hazırladı. ABD ve İngiltere'deki gaz işletmelerini elinden çıkarmaya çalışan kurum yeni strateji gereği kurum çalışanlarının yüzde 5'nin işine son verecek yani tam 7000 personel.

Abone ol

JAPONYA'nın dev şirketlerinden Toshiba, 5 yıllık yeni stratejisi doğrultusunda iş gücünün yüzde 5'lık kısmını yani yaklaşık 7000 personeli işten çıkaracağını açıkladı. Toshiba, bunun yanı sıra sorunlarla boğuşan ABD'deki doğal gaz birimini de satacak ve Britanya'daki nükleer enerji faaliyetini de tasfiye edecek.

YATIRIMCILAR OLUMLU KARŞILADI
Tokyo Borsasında işlem gören Toshiba hisseleri haberler sonrası yüzde 12 artarken şirketin kendi hisselerinin yüzde 40'ını satın alarak temettü paylarını arttıracağını duyurması da yatırımcılarla tarafından son derece olumlu karşılandı.

Japon holdingi, yaptığı açıklamada Amerika'daki gaz işletmesini 2019 mart ayı itibarıyla elden çıkarmayı planladığını belirtse de başta potansiyel alıcılar olmak üzere herhangi bir ilave detay paylaşmadı.  

Birleşik Krallık'ta alıcı bulamadığı nükleer enerji operasyonu NuGen'i de kapatacak olan Toshiba, tasfiyeyi 2019 başlarında tamamlamayı planlıyor. Toshiba'nın gerçekleştireceği 7000 kişilik işten çıkarma operasyonu da bu tercihlerle bağlantılı.