BIST 10.677
DOLAR 32,23
EURO 35,01
ALTIN 2.446,49
HABER /  MAGAZİN

Arif Sağ nereli eşi Yıldız Sağ kimdir ölünce cenazesinde...

Kanser hastası olan Arif Sağ tedavi için Küba'ya gitmişti. Türkiye'ye dönüşünde son durumu hakkında bilgi veren Arif Sağ geçen yıl eşi Yıldız Sağ'ın ölümüyle sarsılmıştı. Peki Arif Sağ nereli oğlu Tolga Sağ kimdir kızı Aslı Sağ ve torunları...

Abone ol

Türk Halk Müziği'nin usta ismi Arif Sağ, akciğer kanseri hastalığı ile boğuşuyor. Tedavi için Küba'ya giden Arif Sağ, Türkiye'ye dönüşünden son durumu hakkında bilgi verdi. Oldukça sağlıklı görünen ve uzun süre sonra merdivenleri tek başına çıktığını belirten Arif Sağ, hastalığı ve tedavisiyle ilgili şu bilgileri verdi;

-"Doktorum 'Küba'da bir ilaç varmış, oradaki tedaviyi görmeni öneririm' dedi. Dışarıdan birilerini anlatsa kesinlikle gitmezdim. Ben bilime inanırım. Bilim Küba'daki ilacı kabul ettiği için kabul ettim, gittim. Orada müthiş bir insani disiplin ile karşılaştım. Yüzü asık, üzgün bir adam görmedim. Böyle bir şey yok. Herkes keyifli. Sokakta şarkı söyleyerek yürüyorlar. İlacın şişesi orada 100 dolar ise, burada 2700. O ilaçlar, kendi halkına bedava. Hastanedeki tüm tedavi bedava. Kanser oranı sıfır gibi duruyor. İnsanlar huzurlu. Ekmek, yiyecek, her şey ev, hastane, okuma, bedava. Bir insanın yaşamı için ne varsa hepsi bedava. Devlet bir de olur ya, lazım olur diye 30 lira da veriyor."

ARİF SAĞ'IN KÜBA'DAKİ TEDAVİSİ NASILDI : Arif Sağ, Küba'da dil altına damlatılan bir damla tedavisi uygulandığını, bunu Türkiye'de sürdüreceğini anlatarak şu bilgileri paylaştı:  "Bir insan gözlüğü, şeker hastası insülini nasıl sürekli kullanmak zorunda ise, bu ilacı da öyle kullanacaksın. Ha gözlük takmışsın ha bu damlayı kullanacaksın. Buradaki doktorum da aynı şeyi söyledi. Küba'ya gidişim hayatımı disipline etti. Saat 07.00'de kahvaltı, öğle, akşam yemeği zorundasın. Böyle bir durumun içine soktu. Ben 1-2 haftada diş fırçalayan adamdım. Şimdi dil altı damlası için her yemekten sonra dişlerini fırçalamak zorundasın" .

ARİF SAĞ'IN EŞİ YILDIZ SAĞ KİMDİR? : Arif Sağ geçen yıl eşi Yıldız Sağ'ın ölümü ile yıkılmıştı. Yıldız Sağ'ı alevi inancına uygun olarak cenazesinde saz çalınarak uğurlanmıştı. Arif Sağ'ın Tolga Sağ isminde bir oğlu ve Aslı Sağ isminde bir kızı var. Arif Sağ'ın çocuklarından olan torunları da hayatında önemli yere sahipler.
Arif Sağ'ın eşi Yıldız Sağ da kanser hastalığı ile mücadele etmiş ancak hastalığa yenik düşmüştü. 62 yaşında ölen Yıldız Sağ, son günlerinde eşi Arif Sağ ve oğlu Tolga Sağ ile objektiflere böyle poz vermişti.

ARİF SAĞ NERELİ : Arif Sağ aslen nereli ve kaç yaşındadır? 72 yaşında olan Arif Sağ aslen Erzurum'un Aşkale İlçesi Dallı köyündendir. 1945 yılında Dallı köyünde dünyaya gelen Arif Sağ, küçük yaşlarından itibaren saz çalmaya başladı. Arif Sağ, İstanbul'da Nida Tüfekçi'nin öğrencisi oldu. 60'lı yılların sonunda TRT İstanbul Radyosu'na bağlama sanatçısı olarak giren Arif Sağ, 1976 - 1982 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Arif Sağ'ın Tolga ve Aslı Sağ isminde iki çocuğu bulunuyor. Arif Sağ'ın çocuklarından olan torunlarına ise hayli düşkün oluşu ile biliniyor. 

Birçok ünlü sanatçıya kaset çalışmalarında yardımcı olan Arif Sağ, 10'dan fazla albüm çıkardı. 1987 ve 1991 yılları arasında Ankara milletvekilliği de yapan Arif Sağ, 2 Temmuz 1993'teki Sivas Katliamı'ndan sağ kurtulmuştu. Bağlamadaki en büyük üstatlar arasında yer alan Arif Sağ, 2000 yılında ünlü İspanyol flamenko gitarist Tomatito ile Avrupa'nın 12 şehrinde konser verdi.