BIST 10.793
DOLAR 32,19
EURO 34,88
ALTIN 2.415,96
HABER /  MAGAZİN

Ali Tekintüre öldü! Arabeskin gerçek kralı oydu eşi ile...

Ünlü müzisyen Ali Tekintüre'den gelen ölüm haberi sanat dünyasını yasa boğdu. Peki arabeskin gerçek kralı olarak nitelenen Ali Tekintüre kimdir, aslen nereli ve en ünlü bilindik şarkıları hangileridir?

Abone ol

67 yaşındaki usta sanatçı Ali Tekintüre bu sabah tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. ‘Seni Yakacaklar’, ‘Benim İçin Üzülme’, ‘Hangimiz Sevmedik’, ‘Tanrım Beni Baştan Yarat’, ‘Dilek Taşı’, ‘Sürünüyorum’ gibi ünlü şarkıların söz yazarı olan Ali Tekintüre, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Bir süredir yoğun bakım ünitesinde yatan Ali Tekintüre bu sabah hayata gözlerini yumdu.

Senden vazgeçmem şarkısını eşine yazan Ali Tekintüre mutlu evliliğinden hiç çocuk sahibi olamadı.

ALİ TEKİNTÜRE KİMDİR NERELİ? : 1953 yılında Adıyaman Besni'de dünyaya gelen Ali Tekintüre, askerdeyken yazdığı 'Tanrım Beni Baştan Yarat' şiiri Muzaffer Özpınar tarafından bestelenince tanındı. Emel Sayın'ın da şarkıyı okuması Ali Tekintüre'yi yıldız besteciler arasına soktu. Yazdığı “Gitme” (Yavuz Taner bestelemiştir) parçası 1987`nin en meşhur şarkılarından biri oldu. Yaklaşık 1500 eseri kaset ve CD`ler de okundu. 400 eseri sinema filminde yer alan Ali Tekintüre'nin 1 tanesi Long Play olmak üzere toplam 11 şiir albümü var.

ALİ TEKİNTÜRE’NİN ÜNLÜ ŞARKILARI : Bilinen şarkılarından bazıları: Tanrım Beni Baştan Yarat, Kadehi Şişeyi Kırarım, Gidecek Bir Gün (Aldanma Çocuksu Mahsun Yüzüne), Dilek Taşı, Sürünüyorum, Kırılsın Ellerim, Duyar mısın Feryadımı, Ağlıyorsam Yaşıyorum, Ne Fayda, Anadan Ayrı, Köşe Kapmaca, Düşünürken, Senden Vazgeçmem, Birisi, Kaderi Ben Mi Yarattım(Bir ümit ver), Evlat, Aldana Aldana, Beklemek İbadet Kalmak Zulümdür, Gitme Yarim, Her Saat Başında, Tiryaki, Acı Gerçekler, Hepsi Geçer, Seni Yakacaklar, Canım Dediklerim, Benim İçin Üzülme, Elimde Fotoğrafın, Kahrolayım, Ümitlerim Bitince Gel, Gurbet Yolu, Akşamcı, Güldür Yüzümü, Tövbe Ettim, Aklı Yok, Bir Kadın Tanıdım…

ŞARKILARININ HİKAYELERİ : Bundan 2 yıl önce Evrensel’e konuşan Ali Tekintüre, efsaneleşmiş şarkılarının hikayelerini şöyle anlatmıştı:

Hangimiz Sevmedik: Şarkıyı Umut Kurt çok güzel söylemiş. Sayelerinde şarkı tekrar gündeme geldi. Galatasaraylıyım ama şarkı Demba Ba'ya yakışmıştı. O şarkıda “Herkesin acısı sevgisi kadar” diye bir dize var. Bu hakikaten çok iyi söylenmiş bir söz ve benim olduğu için de seviniyorum.

Tanrım Beni Baştan Yarat: O güne kadar kimsenin söylemediği bir şeydi bu. Reenkarnasyon meselesinin bile bilinmediği bir dönemdi. Her insanın yeni baştan yaratılmak istediği anlar olur. Şarkıyla ilgili çok güzel dönüşler de aldım. Engelli bir dinleyicinin bu şarkı için bana teşekkür ettiğini hatırlıyorum. Çok etkilenmiştim.

Dilek Taşı: Bu benim ender yazdığım ısmarlama şarkılardan biriydi. Arkadaşım Mesut Poyraz'la beraber yazdık şarkıyı. İsmi belirlenmişti. İçinde dilek taşı ifadesi geçen bir şarkı istediler, yazdık.

Seni Yakacaklar: Yenikapı'da Gar Gazinosu vardı. Oraya giderken bir cadde var. Tam caddedeyken şarkının sözleri belirdi kafamda. Orada, caddede yazdım şarkıyı.

Sürünüyorum: Amatörlük yıllarında yazdığım bir şarkıydı. Aslında söz ile müzik arasında ciddi bir uyumsuzluk vardır o şarkıda. Ama tuttu. Gülden Karaböcek güzel seslendirmişti.

Baharı Bekleyen Kumrular Gibi: Bu şarkıyı 17-18 yaşlarındayken yazmıştım. 11 yaşından beri kendimce yazıyordum. Bu hit olan ilk şarkılarımdan biri oldu. Onun çıkış noktası kumrulardır. Kumruların güvercinlerle, yem atıldığı zamandaki kavgasından çıktı. Güvercinler kumrulara o atılan yemleri vermezler. O soğuk kış günlerinden birinde gördüm. Acaba dedim kendi kendime kumrular baharı ne kadar bekliyorlardır? Sınırlı yem bulunuyor, güvercinler de vermiyor. Halbuki bahar olsa gider yemlerini başka yerlerden bulabilirler.