BIST 5.373
DOLAR 21,48
EURO 23,19
ALTIN 1.351,93
HABER /  DÜNYA

Anne iğrenç olayı itiraf etti! Kızının rakiplerinin müstehcen görüntülerini...

ABD'de bir anne, kızının amigo takımına girmesini için, rakiplerinin müstehcen görüntülerini 'deepfake' ile yaydı.

Abone ol

ABD’de bir anne, kızının amigo takımına girmesini sağlamak için, kızının rakiplerinin deepfake görsellerini hazırladı. Kadın, video ve fotoğraflarda rakip gençleri sigara ve içki içiyormuş gibi gösterdi. İddiaya göre Raffaela Spone, kızının bir amigo takımına girebilmesi için, diğer gençlerin içki, sigara içtiğini gösteren ve hatta onları çıplak biçimde tasvir eden deepfake video, fotoğrafları takım koçlarına gönderdi. Polisin olaya dair aldığı ilk isimsiz ihbarın ardından benzer şikayetler arka arkaya sıralandı.

Şikayetleri incelemeye alan yetkililer, videoların Spone tarafından üretildiğini IP adresi takibiyle tespit etti. Telefonundaki arama kayıtları da delil olarak tutulan kadın, siber tacizle suçlanıyor. Polis, Spone'un kızına, olaydan haberi olduğuna dair kanıt bulunamadığı için herhangi bir işlem yapmadı.

Deep Fake nedir?
Bir kişinin yüzünü bir başkasının vücuduna yerleştirmeyi ve ses kayıtlarını manipüle etmeyi mümkün kılan bir yazılım türü olan Deepfake teknolojisi, kişilerin, şirketlerin ve hatta ülkelerin operasyonlarını riske sokuyor.
İlk kez 2017 yılında Reddit kullanıcıları tarafından Deepfake ismiyle adlandırılan bu yöntem, dijital görüntüleri derinlemesine anlayarak bir zamanlar insanların yaptığı görsel işleri makinelerin üstlenmesini inceleyen bir bilim olarak geliştirildi. Fakat son yıllarda siber suçlular tarafından yasa dışı amaçlarla kullanılan teknoloji, finans piyasalarından siyasete birçok alanda ciddi risklere neden oluyor. Daha önce Hollywood'da hayatını kaybeden oyuncuları videoda kullanmak amacıyla başlayan Deepfake teknolojisi, yapay zekânın gelişimiyle birlikte amatör versiyonları mobil cihazlara uygulama olarak dâhil oldu. 

abd