BIST 8.240
DOLAR 27,42
EURO 28,91
ALTIN 1.652,99
HABER /  GÜNCEL

Ankara ABD'nin Patriot teklifini reddetti

Bloomberg'e konuşan iki üst düzey Türk yetkili, Rus S-400 ve Amerikan Patriotlarına ilişkin son bilgileri verdi.

Abone ol

Bloomberg'e konuşan iki üst düzey Türk yetkili, ABD yönetiminin Patriot savunma sistemine ilişkin 15 Şubat öncesi teklif getirdiğini ve daha sonra çabuk teslimat karşılığında milyarlarca dolarlık hava savunma sisteminin fiyatının yukarı çekildiğini aktardı.

Bloomberg, üstüne üstlük teklifin, Ankara'nın temel taleplerinden kredi alma anlaşması ve teknoloji paylaşma antlaşmasını içermediğini belirtti.

Teklif reddedildi
Türk yetkililere dayandırılan haberde, Ankara'nın bu teklifi kabul edemeyeceğini söylemesi üzerine pazarlıkların durduğu kaydedildi.

Bu bir kumardı
Konuyla ilgili ABD'li yetkililerden görüş alamadığını belirten Bloomberg, Türkiye'ye Patriot satışına yıllardır ayak direyen ABD Dışişleri'nin aralık ayında ise Kongre'ye satışın yapılması yönünde tavsiyede bulunduğunu aktararak şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu Ankara'nın NATO teknolojisinin sızmasına yol açabilecek şekilde Rusya'dan S-400 almak için yaptığı anlaşmayı durdurmaya yönelik bir kumardı.”

S-400'ler gelirse F-35'ler gelmeyecek
Diğer yandan Türkiye'nin Rusya'dan ilk S-400 teslimatını temmuz ayında beklediğini, Rusya'nın anlaşma kapsamında ortak üretim ve teknoloji transferi vaat ettiğini belirten Bloomberg, Ankara'nın bunları alma kararlılığı karşısında ABD'de Türkiye ile birlikte üretilen F-35'lerin Ankara'ya teslimatının durdurulması taleplerinin yükseldiğini kaydetti. 

Yaptırım tehdidi
Trump yönetiminin Rusya'dan füze alması halinde Türkiye'ye daha fazla yaptırım ugulama tehdidinin masada olduğuna da dikkat çekti.