BIST 7.855
DOLAR 28,92
EURO 31,16
ALTIN 1.883,27
HABER /  GÜNCEL

ALES soru cevapları erişimi kitapçık türüne göre cevap kağıdı

ALES/2 sınavı 30 Eylül'de yapıldı. ALES sınav soru cevapları ise 25 Ekim perşembe günü açıklanacak. Sonuçlardan önce kendini değerlendirmek isteyenler ALES sınav soru cevaplarının açıklanmasını bekliyor. ALES soru ve cevapları kitapçık türüne en geç 5 Ekim cuma gününe kadar açıklanacak.

Abone ol

2018 yılının 2. ALES sınavı 30 Eylül pazar günü gerçekleştirildi. Akademik anlamda kendini geliştirmek isteyenlerin girdiği ALES sınavı sonuçları ise ÖSYM takvimine göre 25 Ekim Perşembe günü açıklanacak. Sınav sonuçları öncesi kendini değerlendirmek isteyen vatandaşlar ise ALES sınav soru cevaplarının ne zaman açıklanacağını araştırıyor. ALES sınav soru cevapları kitapçık türüne göre en geç 5 Ekim Cuma gününe kadar erişime açılacak. 

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR: Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir.

Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi

ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50
Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.