HABER /  GÜNCEL

AK Parti'den bayrak açıklaması

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, son günlerde ülkenin gündemine damga vuran bayrak olayı ile ilgili açıklamalarda bulunarak bir mesaj yayınladı.

AK Parti'den bayrak açıklaması

Cuma İçten’in mesajı şöyle:

BİRİLERİ KANDAN, ŞİDDETTEN, UYUŞTURUCUDAN VE TERÖRDEN NEMALANMAK İSTİYOR

“Çözüm süreci pkk, kck, ve hdp’nin içersinde bazılarını son derece rahatsız etmiş ve bu grupların içersinde ellerini sıvazlayarak birileri ölse de cenazeleri gelse bu çözüm süreci bitse, bizler de kandan, uyuşturucudan, terörden, şiddetten nemalanmaya devam etsek diye düşünüyorlar. Çözüm sürecinde yine bu aynı grupların içersinde destek olanlar da elbette var. Bu süreç tek başına birilerinin yürüteceği süreç değildir. Toplumun tüm katmanlarına ihtiyacımız vardır. 17 aydır pkk’nın içersinde ve çözüm sürecine karşı olanlar bu işi provoke etmek istediler. Bugüne kadar başarılı olmadılar lakin Diyarbakır ve Bingöl yolu ara ara kapatılmak istenmiş ve bunda da hezimete uğramışlardır. Devlet ve hükümet bu süreci oldukça olgun tahammül eden sabır gösteren kucaklayan bir olgunlukta yürüttü ve hala yürütmeye devam etmektedir.

BAYRAĞIMIZA KARŞI TERÖR FAALİYETİNDE BULUNULMUŞTUR

Lice yolu üzerinde yapılan hukuk dışı yol kesme sonucu öncesinde askerlerimiz yaralanmış ve aynı yol güzergahında bu süreçte onlarca insan kaçırılmış ve bazıları da serbest bırakılmıştır. Bu noktada devlet müdahale etmiş ve iki vatandaşımızın ölümü ile sonuçlanmıştır. Süreci provoke edenlerin 17 ay sonra bekledikleri gerçekleşti ve bu cenazeler üzerinden süreç bitti. Şimdi savaş zamanı diye bağırmaya başladılar. Her sorunda ülkemizi karıştırmak isteyenler askeri bölgede bulunan asılı bayrağımıza karşı terör faaliyetinde bulundular.

BAYRAK PROVOKASYONU ÇÖZÜM SÜRECİNİ VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ HEDEF ALMIŞTIR

Provoke edenler bayrağımız indirildiğinde askerin o kişiyi öldürmesini çok istediler. Kan dökülsün ve bu ölüm üzerinden çözüm süreci tarihe gömülerek, tekrar kardeş kanı dökülmeye başlasın. Provoke edenler istedi ki bayrak göklerden indirildiğinde indirene müdahale edilmesin ve elini kolunu sallayarak gitsin. Nitekim provoke etmek isteyenlerin dediği bir kez daha oldu ve bayrak 16 yaşındaki bir çocuk tarafından askeri alana girip direğe çıkılarak indirildi. Oradaki tüm askerler bunu sadece seyretti ve tüm ülke ayağa kalktı.

BU BAYRAK KÜRDÜYLE TÜRKÜYLE ARABIYLA HEPİMİZİNDİR

Herkes, hepimiz galeyana geldik, ayağa kalktık. Evet, ayağa kalkmalıydık zaten. Bayrak, Kürtlerin, Türklerin, Arapların hepimizindir. Bayrağımız Kürtlerin de kanı ile yıkanmış ve uğruna şehit verdiğimiz ortak değerimizdir. Bayrağımız Kürtlerin de Türklerin de hepimizin namusu şerefi ve haysiyetidir. Dolayısı ile bayrak indirme terörü, Diyarbakır da olduğu için bu durum öncelikle kürtlere ve tüm Diyarbakır’lılara hakarettir, küfürdür.

BAYRAK BİR ARADA YAŞAMAMIZIN EN BÜYÜK DEĞERLERİNDENDİR

Bunu bir Kürt olarak, bir Diyarbakır’lı olarak asla kabul edemeyiz. Bayrağımız hepimizi bir araya getirip Edirne’den Hakkari’ye bir arada yaşamamıza vesile olan değerimizdir. Bu saldırı alçakça haince bir terör saldırısıdır ve bunun hesabı ilgili olan herkese sorulacaktır.

DİYARBAKIR’DA BAYRAK BİR SEVDADIR VE HEP ÖYLE OLACAKTIR

Diyarbakır’da bayrak bir sevdadır. Şehrimizin her yerinde bayrak sevdası vardır. Okullarımızda, devlet dairelerinde ve balkonlarda terörün en çok zirve yaptığı zamanlarda bile bayrak dalgalanmış ve kimse bayrağa kast etmemiştir. Bayrağımıza evlerimizde okullarımızda devlet dairelerinde, balkonlarda açık ve çok rahat ulaşılabilirken; Koruma duvarı tel örgü ve askeri denetim noktasından sonra direkte dalgalanan bayrağımıza kast edilen saldırı düşündürücüdür. Tamamen provokatif bir durumdur ve maksat bir yerlere mesajdır. Ayrıca şunu herkes de bilmelidir ki Diyarbakır halkı kendi cebinden para toplayarak ordumuza uçak almış bir halktır. Diyarbakır’lı Kürtlerin parası ile alınan bu uçakla bayrağımız, yıllarca göklerde dalgalanmıştır.

BAYRAĞIMIZIN BEŞ PARA ETMEZ KUKLALAR TARAFINDAN İNDİRİLMESİNE ASLA MÜSAADE EDİLMEMESİ GEREKİRDİ

Bayrağımızın beş para etmez kuklalar tarafından indirilmesine asla müsaade edilmemesi gerekirdi. Bu olayın Kürtlere ve Diyarbakır’lılara asla mal edilmemesi gerekir. Terörün en zirve yaptığı, insanlarımızı teröre bir bir kurban verdiğimiz en kritik dönemlerde bile biz Kürtler, hep bayrağımızı en yüksek yerlerde dalgalandırdık. Ak parti, Ay yıldızlı bayrağımızı ülkemizin her metrekaresinde dalgalandırmakta ve birliğimize bütünlüğümüzü sağlamaktadır. AK Parti, bayrağımızın Hakkari Şemdinli’de de Bingöl’ün 2550 rakımında da göklerde dalgalanması mücadelesini vermektedir.

BİZLER ÇAKALLARIN OYUNLARINA GELMEDEN ÇÖZÜM SÜRECİNİ SÜRDÜRECEĞİZ

Elbette ki kardeş kanını durmasından rahatsız olanlar, uyuşturucu ile mücadeleden rahatsız olanlar, terörden nemalananlar, derin küresel güçler ile kirli ilişkiler içersinde olanlar tabii ki çözüm sürecinden rahatsız olacaklar. Biz zaten bunu biliyoruz ve bu süreç 17 aydır hep provokasyonlarla bugüne kadar geldi ve inşallah devam da edecek. Bizler 3 çakalın provokasyonuna gelmeyecek ve kararlıkla çözüm sürecini devam ettireceğiz. Ama kimse bizden yolları kesmeye çalışan, hala terör estirmek isteyenlere de müsamaha göstermemizi beklemesin. Eğer birileri çözüm sürecini sekteye uğratmak için bu provokatif eylemleri yapıyorsa bizler onları sevindirmeyeceğiz.

BU SÜREÇTE BAŞTA HDP OLMAK ÜZERE HERKES SAMİMİ DAVRANMALIDIR

Nitekim, İmralı çözüm sürecini devam ettirmek gerektiğinden bahsederek, kendi içlerinde kirli ilişkiler içinde olanlara gerekli cevabı vermiştir. Keşke HDP’de siyaset yapanlar İmralı’dan daha önde demokrasi ve çözümü isteselerdi ve bu işi provake edenlere cevap verip engelleyebilselerdi. Devlet ve hükümetimiz bu kadar samimi davranırken HDP’nin de samimi davranması ve kendi içersinde çözüm karşıtı olanlara en az hükümetimize laf söyledikleri kadar laf söyleyebilselerdi. Paralel yapı 17 aydır özellikle aleni bir şekilde bu işi provoke edenler ile aynı safta yer alarak çalışmaktadırlar. Biz devlet içersinde bu paralel yapı ile mücadele ederken gerek pkk gerek kck ve hdp de kendi içlerinde paralel yapı ve çözüm sürecine karşı olanlar ile mücadele etmelidirler.

KÜRTLERİN İÇİNDE DE DEHAKLAR VAR VE ÇÖZÜM SÜRECİNDEN RAHATSIZLAR

Kürtlerin içersinde de dehaklar var ve bu dehaklar süreçten rahatsız. İşte biz kürtler kendi içimizdeki bu dehakları temizleyeceğiz. Hep dedik sayın başbakanımızın önderliğinde biz özgürlük mücadelesi verdik ve bu özgürlük mücadelesinde bizi hep engellemeye çalıştırlar. Türkiye, ekonomik sosyal ve kültürel alanlarda bölgesel güç olurken, dünyanın her bölgesinde olan olaylar ile ilgili söylemleri ve lafı varsa, dünyada sözü gecen 10 ülke arasında yer alırken, nükler santreller, 3.köprü, marmaray ve dünyanın en büyük hava alanı, kanal projesi tüm dünyanın ezberini bozması, imf’ye olan borcun bitmesi, milli gelirin artması, sosyal devlet anlayışımız rahatsızlık verdi.

ÜLKEMİZ TÜM BU OYUNLARIN ÜSTESİNDEN GELECEKTİR VE HEP OLDUĞU GİBİ BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ

Özellikle ülkemin her noktasında gözlerini bölgemize çevirenlere sesleniyorum. Rahat olun, biz varız. Biz Kürtler, 780.000 kilometre kareyi vatan olarak görmekte ve her metrekaresinde dedemin de kanı olan ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmak ve bir arada yaşamak için mücadele eden insanlarız. Ve çoğunluk biziz. Biz hak ve hukuk içersinde kalan ve kimseye zarar vermek istemeyen milyonlarca kürtten biriyiz ve biz, siziz. Biz var oldukça kimse bizi ayıramayacak, bizi bölemeyecektir. Biz hep birlikte Türkiye’yiz ve birlikte barış ve sevgi içersinde yaşayacağız. Bizi ayırmak isteyenler dün de vardı şimdi de var ve yarın da olacaktır ama ülkemiz bunlara galip gelecek kadar güçlüdür rahat olun.

ARTIK HERKES SEVGİ, BARIŞ VE KARDEŞLİK İSTİYOR

Biz, yeni bir medeniyet inşa ediyoruz dedik ve 77 milyonu kucakladık. Bu sevgi iklimi elbette ki birilerini rahatsız etti. Şimdi Kürtler de Türkler de artık silahların susmasını, bırakılmasını; Sevgiyi, kardeşliği ve barışı istiyorlar. İşte bu istek, millettin kendisinden geldiği için bu çözüm süreci devam edecek ve inşallah silahların bırakıldığı bir noktada son bulacaktır.

Yorumlar 2 yorum