BIST 2.408
DOLAR 17,23
EURO 17,56
ALTIN 963,49
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

AK Parti'de Binali Yıldırım çıkışının perde arkası

AK Parti Kongresi'nde son dakika gelişmesi olarak Binali Yıldırım'ın adaylığı gündeme gelmişti. İşte AK Parti'de yaşananların perde arkası...

Abone ol

Bugün yapılacak AK Parti kongresi öncesinde yaşanan en kritik gelişme eski Bakan Binali Yıldırım’ın adaylık niyetini ortaya koyması oldu.

Binali Yıldırım'ın adaylık niyetinin perde arkasını Hürriyet'ten Denzi Zeyrek yazdı. AK Parti kulislerinde konuşulanlara ve bilgi veren önemli isimlere göre her şey Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hazırladığı Merkez Karar Yönetim Kurulu listesine Binali Yıldırım’ı koymamasıyla başladı. Yıldırım, duruma tepki gösterdi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a duyduğu rahatsızlığı iletti.

YOKSAM RAKİP OLURUM

Yıldırım, ardından, kurmaylarıyla yaptığı görüşmede bu duruma karşı kendi MKYK listesi ile Genel Başkanlığa aday olmaya karar verdi. Durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da iletti. Aynı zamanda Nurettin Canikli gibi isimler, delegelerle temasa geçti.

Erdoğan da Davutoğlu’nun listesinde görmek istediği isimleri göremeyip, görmek istemediği bazı isimleri görünce listeye vize vermedi. Bu konudaki görüşlerini, Davutoğlu’na açık bir şekilde iletti. Davutoğlu’na Yıldırım’ın da listede olması gerektiğini söyledi. İki listeli bir yarış istemeyen Erdoğan, önce Davutoğlu, ardından Yıldırım ile görüştü. Görüşmelerde, MKYK listesi sil baştan hazırlandı. Davutoğlu’nun hazırladığı listenin yüzde 60’ından fazlası değişti. Binali Yıldırım, listeye dahil oldu.

ERDOĞAN’IN İSTEDİĞİ GİBİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediği bütün isimler MKYK listesine girdi. Bülent Arınç, Beşir Atalay gibi önemli isimler listede yer almadı. Hürriyet’e bilgi veren önemli bir yetkili son durumu şöyle anlattı:
“Sayın Davutoğlu listesinde partinin önemli niteliklerini yansıtan isimlere yer vermemişti. Dolayısıyla liste sadece Sayın Yıldırım’ın değil Sayın Cumhurbaşkanı’nın da tepkisini çekti. Haliyle ya listede diretip, Erdoğan’ın desteğini alan Binali Yıldırım’la yarışacaktı ve hem genel başkanlığı hem MKYK’yı kaybedecekti ya da genel başkanlığı garantileyip, önemli adamlarının da yer alacağı MKYK listesini kabul edecekti. O da ikinci seçeneği tercih etti. Eğer kararından vazgeçer de mutabakat dışında bir adım atarsa, Sayın Yıldırım aday olur. O nedenle kongre anına dek her sürprize hazır olmak lazım.”

1 LİSTE YEDEKTE BEKLETİLECEK

Ankara Arena’da bugün saat 10.00’da başlayacak AK Parti 5. Büyük Kongresi’nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın listede yer almasını istediği isimler konusundaki kararlılığına dikkat çekiliyor. Kulislerde, “Bu konuda bir son dakika sürpriziyle karşılaşılırsa herkes bir karşı liste sürprizine de hazırlıklı olmalı” değerlendirmeleri öne çıkıyor.

AK PARTİ, tarihindeki ilk farklı kongresini bugün yapacak. AK Parti’nin dört kez yaptığı kongrelerdeki tek tip görüntü bu kez olmayacak. Daha önce yapılan kongrelerde görülmeyen, kulis faaliyetleri ve liste tartışmalarının damga vurduğu kongredeki yarış görünürde değil, kapalı kapılar ardında yaşanacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damgasını vurduğu MKYK listesini, son dakika sürprizlerine karşı yakın takibe aldırdığı öğrenildi. Sıkı takibin listenin kongre divanına sunulacağı ana kadar süreceği de belirtiliyor.

Edinilen bilgiye göre, Ankara Arena’da bugün saat 10.00’da başlayacak 5. Büyük Kongrede, Erdoğan’ın listede yer almasını istediği isimler konusundaki kararlılığına dikkat çekildi. Kulislerde, “Bu konuda bir son dakika sürpriziyle karşılaşılırsa herkes bir karşı liste sürprizine de hazırlıklı olmalı” değerlendirmeleri öne çıktı. Erdoğan ile Davutoğlu arasında krize yol açan listenin önemli ölçüde netleştiği belirtilirken, listenin kongrede divan başkanlığına teslim edileceği ana kadar yaşanabilecek olası sürprizlere karşı Saray ekibince sıkı takibe alındığı iddia ediliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
MHP'liler doğu otobüslerinde gül dağıttı
MHP'liler doğu otobüslerinde gül dağıttı
Bülent Arınç açıkladı! Neden aday olmadı?
Bülent Arınç açıkladı! Neden aday olmadı?
İtfaiyecileri şoke eden kaza
İtfaiyecileri şoke eden kaza
Linç edilen Kürt: Hepsi kapı komşumdu!
Linç edilen Kürt: Hepsi kapı komşumdu!
Erdoğan’a yakın isimler MKYK listesinde
Erdoğan’a yakın isimler MKYK listesinde
Muammer Akkaş ve Süleyman Karaçöl için flaş karar!
Muammer Akkaş ve Süleyman Karaçöl için flaş karar!
Askerden döndü terör vurdu
Askerden döndü terör vurdu
Eskişehir‘de büyük patlama!
Eskişehir‘de büyük patlama!
AK Parti Kongresi 40 bin kişiyle müziksiz olacak
AK Parti Kongresi 40 bin kişiyle müziksiz olacak
Kerry'ye Ermeni danışman
Kerry'ye Ermeni danışman