BIST 8.087
DOLAR 28,93
EURO 31,36
ALTIN 1.887,27
HABER /  SEÇİM

Ak Parti 100 büyük proje açıklayacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ak Parti'nin kısa süre sonra 100 büyük proje açıklayacağını söyledi.

Abone ol

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ak Parti'nin seçim beyannamesine ek olarak kısa süre sonra 100 büyük proje açıklayacağını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ülke TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. CHP'nin programını ütopik olarak nitelendiren Şimşek, "Kaynak konusunu gündeme getirince bayağı çabaladılar" dedi.

Bütçe dışı fonlarda 20 milyar lira gibi bir rakam olduğuna ilişkin açıklamalar yapıldığını ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

"Orada 4 fon var, bunlardan biri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu. Kaynak olarak gösterdikleri, fakir fukaraya devletin, kaymakamları, valileri yoluyla sahip çıktığı fon. Onun da bir fazlası yok, 4,5 milyar liralık bir geliri, bir o kadar da gideri var. Gözlerini artık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'na diktiler. Ya çok gayriciddiler ya da hakikaten cahiller, ikisinden biri."

Bakan Şimşek, bu fonların tamamının toplanması durumunda bile CHP'nin vaatlerinin 10'da birini karşılamadığını kaydederek, "Çıksınlar, kaynağın ne olduğunu, hangi vergileri artıracaklarını, hangi harcamaları kısacaklarını anlatmalarını bekledik, böyle de bir şey. Bunu daha fazla ciddiye almanın yanlış olduğu kanısındayım" değerlendirmesinde bulundu.

"Çok yakında 100 büyük proje açıklanacak"

Şimşek, "AK Parti somut olarak neleri vadediyor?" sorusu üzerine de kendilerinin istikrarı, ekmeği büyütmeyi ve özgürlükleri artırmayı vadettiklerini söyledi.

Bunların içinin de dolu olduğunu aktaran Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yakında göreceksiniz, bizim beyannameye ek olarak, 100 tane çok büyük proje açıklanacak. Daha bu işin başındayken, İstanbul'da sayın Başbakanımız 3 katlı tüp geçişini açıkladı. Şimdi daha dün, bölgesel yolcu uçağımızı... Biz kendi yolcu uçağımızı yapmaktan, kendi tankımızı, kendi savaş uçağımızı, kendi hızlı trenimizi yapmaktan bahsediyoruz. Biz otoyoldan, sanayiciye destekten, istihdamdan bahsediyoruz. Bizim tüm programımız... Acaba yatırıma, üretime, sanayiye nasıl daha fazla destek veririz? Biz onun peşindeyiz."