BIST 7.851
DOLAR 28,94
EURO 31,25
ALTIN 1.887,55
HABER /  DÜNYA

Çipras'tan AB'ye 'Türkiye' çağrısı

Yunanistan Başbakanı Çipras, AB'yi eleştirerek 'devekuşu olmaktan vazgeçip Türkiye ile anlaşma sağlanmalı' diye konuştu.

Abone ol

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, AB ile müzakerelerde hükümetin "kırmızı çizgileri" bulunduğunu belirterek, bunları aşan bir durum olması halinde halk oylamasına gidebileceklerini belirtti.

Yunanistan'ın, Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi tarafından yanıltıldığını ve bu nedenle zaman kaybettiğini iddia eden Çipras, Dijsselbloem ve Draghi'nin 18 Şubat anlaşmasından sonra Yunanistan'a nakit akışının serbest bırakılacağı taahhüdünde bulunduklarını ancak, sözlerinde durmadıklarını söyledi.

''AB DEVEKUŞLUĞUNU BIRAKIP TÜRKİYE İLE ANLAŞMALI''

Çipras, göçmen sorunuyla ilgili sorular üzerine de, bu konuda Avrupa'nın tutumunu eleştirerek, Türkiye ile anlaşma sağlanması gerektiğini kaydetti.

Yunanistan'a gelen mültecilerin yüksek eğitim düzeyinde kişiler olduğunu ve bunların amacının Avrupa'ya gitmek olduğunu ifade eden Çipras, "Bu büyük bir sorun aynı zamanda Avrupa için büyük bir iddia. Bu konuyu Zirve Toplantısı'na getirmeyi başardık. Turizmin etkilenmemesi için Adalara çözüm bulmaya çalışıyoruz. Avrupa devekuşu olmaktan vazgeçmeli ve Türkiye ile anlaşma sağlanmalı" diye konuştu.