BIST 1.110
DOLAR 7,24
EURO 8,52
ALTIN 453,51
HABER /  GÜNCEL

AİHM Demirtaş kararını açıklıyor Türkiye'yi ne bekliyor?

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna yapılan itirazı yarın karara bağlayacak. AİHM'in vereceği karar 'ihlal' yönünde olursa birçok ihtimal ortaya çıkacak ve diğer davalara örnek teşkil edecek.

Abone ol

AİHM, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili kararını yarın açıklayacak. 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde tutuklu olmasına rağmen yarışarak tarihe geçen Demirtaş, iki yılı aşkın süredir cezaevinde.

TUTUKLULUĞU SİYASİ KİMLİĞE DAYANDIRIRSA... AİHM, vereceği kararda, Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun hukuki olup olmadığını değerlendirecek. Ancak bu noktada AİHM’nin yapacağı yorum da önem taşıyor. AİHM, olası bir ihlal kararının gerekçesini Demirtaş’ın siyasi kimliğine dayandırırsa Türkiye açısından da bir ilk gerçekleşecek. Bu durumda, Türkiye’nin muhalif kimliği nedeniyle bir siyasiyi tutuklayarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiği sonucu doğacak.

DOKUNULMAZLIĞIN İHLALİ KABUL EDERSE... AİHM, olası bir ihlal kararını Demirtaş ve avukatlarının iddia ettiği doğrultuda dokunulmazlıklarla ilgili sürece dayandırırsa, siyaseti de etkileyecek büyük bir tartışma başlayacak. Kararın Demirtaş için tahliye yolunu açma ihtimali de bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
'Tapusu bende' dedi sitede yaşayan 400 kişi perişan oldu
Denizli'de eğitim uçağı düştü arama kurtarma çalışması başladı
12 rekatlık nafile namazı nasıl kılınır Mevlid Kandili namazı
TSK'nın Afrin operasyonundan flaş ayrıntılar ÖSO'dan ayrılanlar hırsızlık...
Zafer Arapkirli attığı sabah namazı tweetiyle alay konusu oldu!
Hüseyin Bağ eşi Derya Bağ için ne ilan verdi başını yaktı
Yorumlar 4 yorum