BIST 1.325
DOLAR 7,86
EURO 9,49
ALTIN 460,24
HABER /  EKONOMİ

İDO seferleri duracak yeni sahiplerinin dertleri bakın neymiş!

İDO aldığı kararla tüm iç hat seferlerini 1 Aralık itibariyle durduracağını duyurmuştu, bakın yeni sahiplerinin bu kararı alma sebepleri neymiş!

Abone ol

2011'de özelleştirilen İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren iç hat seferlerini durdurma kararı aldı. İDO'dan gelen karar herkesi şaşkına çevirirken yazılı bir açıklama ile bu iptalin sebepleri sıralandı.

İDO'nun yeni sahiplerinden gelen açıklamada, 'devletin kendileri ile rekabete girdiği' ve bu durumun adil olmadığı öne sürüldü. Asıl mevzu da Osmangazi Köprüsü çıktı. Özelleştirme ile İDO'yu almadan önce Osmangazi Köprüsü'nden geçiş fiyatının daha yüksek olduğunu belirten firma yetkilileri, ücret 70 liraya düşürülünce zarar ettiklerini iddia ediyorlar.

İDO KİMİN? : İDO'yu  2011 yılında TEPE+AKFEN+SOUTER+SERA ortaklığı satın almıştı. Firma ihaleyi 934 Milyon dolar ödeyerek kazanmıştı.

İşte İDO'dan yapılan açıklamadaki 7 maddelik iptal gerekçesi:

1-BURSA SEFERLERİ : İBB sözleşmeye aykırı olarak Bursa Belediyesi’ne "Bedelsiz" iskele tahsis ederek, BUDO’nun İstanbul/Bursa arasında seferleriyle haksız rekabete sebep olmuştur.

2- AMBARLI LİMANI PROJESİ : Özelleştirme sözleşmesinde yer alan Ambarlı Liman arsasının bugüne kadar İDO’ya teslimi yapılmayarak, İDO’nun Ambarlı’dan / YALOVA / MUDANYA / BANDIRMA RO-RO Projesini hayata geçirilmesi engellenmiştir.

3- NEGMAR HAKSIZ REKABETİ : Eskihisar / Topcular arasında hiçbir bedel alınmadan NEGMAR isimli şirketin yan kuruluşlarına İZMİT Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile iskele tahsis ederek çok büyük bir gelir kaybına uğratmıştır.

4-SİRKECİ HAREM HATTI  : Sirkeci Harem hattı İDO’nun en karlı hatlarından biri olmasına karşılık, UKOME kararı ile 3,5 ton üzeri araçların geçişi engellenmiş, söz konusu araçlar Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yönlendirilerek çok önemli bir gelir kaybına sebebiyet verilmiştir.

5-KABATAŞ MARTI PROJESİ ETKİSİ : İDO’nun en önemli iskelesi olan KABATAŞ iskelesi MARTI Projesi nedeni ile kapatılınca yolcu sayımızda %80’e yakın düşüş ortaya çıkmış ve bu zarar telafi edilememektedir.

6- UKOME’den İSTENEN ZAM TALEPLERİ
Çok ciddi kur ve maliyet artışları karşılığında son üç yılda %85 artışa rağmen UKOME kararları ile ancak %22 zam alınabilmiştir. Bu durum iç hatlar seferlerimizi sürdürülemez bir noktaya taşımıştır.

7-OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ ETKİSİ
İDO’nun zor duruma düşmesinin en büyük nedeni burada alınan kararlardır. Osmangazi Köprüsü ihalesi İDO ihalesinden önce yapılmıştır.

TEPE+AKFEN+SOUTER+SERA 2011 yılında İDO ihalesine girmeden evvel Osmangazi Köprüsü’nün 2016 yılında açılacağını, geçiş fiyatının ise 2016 için 41 USD + %18 olduğunu, bu fiyatın Karayolları tarafından Osmangazi Köprüsü’nün yapımcı firmalarına garanti edildiğini Karayolları ve OTOYOL A.Ş. tarafından akdedilen sözleşmeyi okuyarak bilgi sahibi olmuştur.

ADİL DEĞİL ÇIKIŞI
Bu fiyatlara göre tüm araçların Osmangazi Köprüsü’nden geçmeyeceği tarafımızdan öngörülerek, bu hattımızda 2016’dan itibaren önemli bir gelir kalemini fizibilitelerimize koyarak teklifimizi vermiştik. Ancak, köprünün açılması ile birlikte Bakanlar Kurulu Kararı ile yatırımcı firma OTOYOL A.Ş.’ye 2017 için 41 USD + %8 KDV x 40.000 araç parası ödenirken, araç geçiş ücretleri 70.75 TL + %8 KDV’ye düşürülmüştür. Bu kararlar Karayolları’nın yani devletin İDO ile rekabeti anlamına gelir ki bu kesinlikle "Adil" değildir. Haksız rekabete girmektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, İDO Yönetim Kurulu, 07/11/2018 tarihli toplantısında, kredi yapılandırma görüşmelerini yaptığı bankaların da tavsiye ve görüşleri doğrultusunda, yabancı stratejik ortağı SOUTER Inv’ın da talebi ile Uluslararası Hukuk Platformu’na başvurmadan önce tüm zarar eden hatlarını kapatarak, bir parça olsun kanamayı durdurmayı hedeflemiştir.

SADECE SİRKECİ HAREM HATTI ÇALIŞACAK
Bu şartlar dahilinde 01 Aralık 2018 tarihi itibariyle Sirkeci - Harem hattı hariç iç hat seferlerimizi geçici olarak durdurduğumuzu anlayışınıza sığınarak bildirmek isteriz. Bu kapsamda 01 Aralık 2018 tarihinde Bostancı-Beşiktaş, Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy, Adalar hatlarımız geçici olarak durdurulacak olup Bostancı, Yenikapı ve Kadıköy iskelelerimiz şehir dışı hatlar için faaliyet vermeye devam edecektir.

ÖNCEKİ HABERLER
Binali Yıldırım mutlu evliliğin sırrını verdi: İtaat et rahat et...
Antalya'nın Kaş ilçesinde 1000 yıllık Viking kılıcı bulundu
Egemen Töreli kimdir ne iş yapıyor eşi ve çocukları var mı?
15 aylık kızını döverek öldüren anneden dehşete düşüren ifade
Egemen Töreli kimdir kaç yaşında neden öldü?
Mehmet Yalçınkaya çocukları kaç tane oğulları ve kızı kimdir?
Yorumlar 13 yorum