BIST 1.361
DOLAR 8,56
EURO 10,16
ALTIN 497,74
HABER /  GÜNCEL

Ağrı'da AK Partili belediye başkanına kaset kumpası

HDP, Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde sandıkta yenemediği AK Parti’li Belediye Başkanı İsmail Taşdemir’i montaj kaset, yalan haber, tehdit ve şiddet kullanarak devirmeye çalıştı. Taşdemir’in kendisi tarafından yapılan başvuru ile başlayan yargı süreci, HDP’nin oyunlarını boşa çıkardı.

Abone ol

AK Parti’li Belediye Başkanı İsmail Taşdemir, HDP’nin oyunlarını boşa çıkardı. 2014’te HDP’li adaydan 11 oy fazla alarak başkan seçilen Taşdemir, 2019 yılı için de aday adayı oldu.

ÖNCE KASET TEZGAHI
Yeni Şafak'ın haberine göre 2014 yılındaki seçimlerde HDP’li adaydan 11 oy fazla alarak başkan seçilen Taşdemir’e yönelik kumpas serisi ‘montaj kaset’ tuzağıyla başladı. Taşdemir’in bir hasta ziyaretinde çekilmiş görüntüsüne, montajla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretler içeren konuşmalar eklendi. Taşdemir’i arayan montajcılar şantaj yaparak terör örgütü PKK adına yüklü miktarda para istedi. Talepleri reddedilince Taşdemir’in 2019’da yeniden aday gösterilmesini engellemek için montaj kaseti AK Parti Genel Merkezi’ne gönderdi. Ancak Taşdemir oyunu bozmak için kumpası yargıya taşıdı.

KENDİSİ YARGIYA GİTTİ
Taşdemir, Eylül 2016’da Taşlıçay Başsavcılığı’na giderek kendisi hakkında şikâyette bulundu. Taşdemir, güvenlik güçlerinin ulaşamadığı kayıtları da bizzat kendisi temin ederek incelenmesi için başsavcılığı sundu. Kovuşturma sürecinde iki ayrı bilirkişi raporu hazırlandı. Raporlarda ‘videoların montaj olduğu, kayıtlardaki sesin Taşdemir’e ait olmadığı’ tespiti yer aldı. Ankara Jandarma Kriminal tarafından yapılan incelemede de kayıttaki seslerin Taşdemir’e ait olmadığı belirlendi. Soruşturma sürecinin ardından hazırlanan iddianame ile Taşdemir, Ağrı 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

5 AYRI RAPORDA AKLANDI
Kaset burada da hem bilirkişi hem de Adli Tıp Kurumu tarafından incelenerek ‘montaj’ denildi. Adli Tıp Kurumu raporunda “Görüntü ve ses örneklerinin birbiriyle uyuşmadığı, ses dosyasının görüntü dosyasına sonradan eklendiği, görüntü dosyasına ait metaverilerin manipülasyona ait izler içerdiği anlaşılmakla, inceleme konusu medyada kurgu ve manipülasyon varlığının saptandığı...” ifadesine yer verildi. 5 ayrı raporun ardından mahkeme, beraat kararı vererek Taşdemir’in suçsuzluğunu tescilledi.

TAZİYE YALANI
Taşdemir’le karşı tezgâhlar bununla kalmadı. Taşdemir hakkında bir fotoğraf servis edilerek “Başkan terörist cenazesine katıldı, teröristlere cenaze aracı verdi” iddiaları ortaya atıldı. Ancak görüntünün 2012 yılına ait, iddiaların düzmece olduğu ortaya çıktı. Bölgedeki güçlü bir aşirete mensup olan Taşdemir’in “terörist cenazesinde olay çıkarılacağı istihbaratı üzerine” ilçedeki mülki ve askeri amirlerin talebi üzerine çadıra gittiği, yanında ilçedeki diğer partilerin temsilcileri ile kanaat önderlerinin de bulunduğu belirlendi. Cenazeyi taşıyan aracın da Diyarbakır’da PKK’ya müzahir sivil toplum kuruluşuna ait olduğu tespit edildi.

TEHDİTLER YILDIRMADI
Tehditlerin kendisini yıldırmayıp güçlendirdiğini kaydeden Taşdemir, “Tehditler sürüyor. Hala koruma ile geziyorum. Benden başka AK Parti’ye destek veren arkadaşlarım da tehdit edildi. Belediyemizin iki encümenini kaçırıp dağa götürdüler. Encümenlerime ‘Ya istifa edip HDP’ye geçeceksiniz ya da oğlunuzu kızınızı bize verip bedel ödeyecksiniz’ dediler. Encümenlerin toplantıya katılmasını engellediler” dedi. 2014’te HDP’li adaydan 11 oy fazla alarak başkan seçilen Taşdemir, 2019 yılı için de yine aday adayı oldu.

 Taşdemir’e yönelik kumpaslar, 4 bilikişi raporu ve Adli Tıp raporu ile belgelendi. Taşdemir’in kendi başvurusu ile başlayan yargı süreci önceki gün (25 Aralık) beraat kararı ile sonlandı.

HDP KAYBEDERSE OĞLUNU KAYBEDERSİN
Taşdemir’e yönelik PKK/HDP saldırıları bu kadar da değil. Taşdemir, 2015 yılında Kobani bahanesiyle çıkarılan olaylar sırasında da hedef alındı. Başkana ait akaryakıt istasyonu 7 Ağustos 2015’te yakılarak kullanılamaz hale getirildi. “Burası AK Parti’ye hizmet ediyor, size yaşama şansı vermeyeceğiz” diyerek istasyonu basan PKK’lılar 2 çalışanı da dağa kaçırdı. Akaryakıt istasyonun PKK tarafından yakıldığı devletin kayıtlarına da girdi. Aynı olaylar sırasında Taşdemir’e ait bir eczane de yerle bir edildi. PKK, sık sık mektuplar yolladığı Taşdemir’i telefonla da tehdit etti. PKK’nın Tendürek sorumlularından “Cesur” kod adlı terörist Taşdemir’i, “HDP seçimleri kaybederse sen de Kıbrıs’ta üniversite okuyan oğlunu kaybedersin” diyerek tehdit etti. Bunun üzerine Taşdemir, oğluna bir süreliğine Türkiye’ye getirerek Yalova’da gizlemek zorunda kaldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Beşiktaş'tan sürpriz transfer atağı
Beşiktaş'tan sürpriz transfer atağı
Ünlü piyanist Anjelika Akbar'a taksici tuzağı turist sanıp...
Ünlü piyanist Anjelika Akbar'a taksici tuzağı turist sanıp...
2018'de yıkıma uğrayan Snapchat yeni yıla bomba gibi girmeyi planlıyor
2018'de yıkıma uğrayan Snapchat yeni yıla bomba gibi girmeyi planlıyor
Bayburt'ta okullar tatil mi 27 Aralık valilik gece duyurdu
Bayburt'ta okullar tatil mi 27 Aralık valilik gece duyurdu
Lüks araçta intihar etmişti! Kim olduğu ortaya çıktı
Lüks araçta intihar etmişti! Kim olduğu ortaya çıktı
Bireysel Emeklilik Sistemi ile igili son dakika düzenlemesi
Bireysel Emeklilik Sistemi ile igili son dakika düzenlemesi
Erzincan'da okullar tatil mi 27 Aralık valilik yeni açıkladı
Erzincan'da okullar tatil mi 27 Aralık valilik yeni açıkladı
Niğde'de okullar tatil mi 27 Aralık valilik bilgisi
Niğde'de okullar tatil mi 27 Aralık valilik bilgisi
Haluk Levent devreye girmişti Kolombiyalı dansçılardan flaş haber
Haluk Levent devreye girmişti Kolombiyalı dansçılardan flaş haber
Tatlı krizini önlemenin yolları nelerdir?
Tatlı krizini önlemenin yolları nelerdir?