BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  SAĞLIK

Ağrı kesicilere dikkat!

Sıkça kullanılan ağrı kesiciler kalp krizi riskini arttırıyor

Abone ol

Ağrı kesicilerde sıkça kullanılan ibuprofen ve diklofenak etken maddelerinin uzun süre ve yüksek dozda kullanılmasının kalp rahatsızlıklarını bir ölçüde arttırma riski olduğu açıklandı.

İleri derecede romatizmal hastalıkları olan kişiler de ağrıları ve iltihaplanmayı azaltmak için bu ilaçları kullanıyorlar.

Araştırmayı yapan bilim adamları, kimi hastaların, ortaya çıkan riski kabul edilebilir bulduğunu ancak yine de tüm hastalara bir seçim şansı verilmesi gerektiğini belirtiyorlar.
Tıp dergisi Lancet'te yayımlanan araştırma, sigara içen ve aşırı kilolu kişilerde riskin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Kapsamlı araştırma

Bu ilaçların yarattığı risk daha önce de gündeme getirilmişti. Ancak Oxford Üniversitesi'nden bilim adamları, hastalara kullanacakları ilaçlar konusunda bir seçenek sunulabilmesi amacıyla, daha önce olmadığı kadar ayrıntılı bir araştırma yaptılar.Farklı zamanlarda yapılan 639 klinik deneye katılan toplam 353 bin hastanın kayıtlarının değerlendirildiği araştırmada, günlük 150mg diklofenak ve 2400mg ibuprofen kullanılan vakalar incelendi.Araştırma sonuçları, ilaçları kullanan her bin kişi daha önceki verilere ek olarak üç kalp krizi, dört kalp yetmezliği ve bir ölüm vakası tespit edildi. Yüksek dozda ilaç kullanımına bağlı olarak mide kanamaları da belirlendi.

 

ÖNCEKİ HABERLER
88 yaşındaki kadına tecavüz etmeye kalktı
Yeni nesil oyunlara 1 milyar dolar yatırım
Define için korkunç işkence
Erdoğan’dan önemli açıklamalar
Topçu Kışlası’nın mimarı konuştu
Günün önemli gelişmeleri (1)
Tavuk yetiştirme çiftliğinde yangın: En az 93 ölü
Buldan'ın iç acıtan twitleri!
Esad'dan önce Erdoğan gitsin tartışması
Bakandan Reyhanlı'ya kredi müjdesi!
Yorumlar