BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  DÜNYA

Dünya basınından Erdoğan ve Taksim olayları

Türkiye’de yaşanan gösteriler dünya basınında geniş yer buldu. <br/>İşte dünya basınında Taksim Gezi parkı olayları:<br/>İngiliz Financial T...

Abone ol

Türkiye’de yaşanan gösteriler dünya basınında geniş yer buldu.
İşte dünya basınında Taksim Gezi parkı olayları:
İngiliz Financial Times gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın pazar günü "Binlerce protestocuyu sert bir şekilde eleştirerek, Türkiye’de yıllardan beri görülen en büyük gösterilere neden olan çekişmeyi daha da derinleştirdi" diye yazdı.
The Guardian, "Dramatik olaylar ana Türk medyasının yardakçılığını ve hükümetin neredeyse ana medyanın tümü üzerindeki kontrolünü de gözler önüne serdi" diye yazdı.
The Times gazetesi ise "Erdoğan bana diktatör diyorlar. Bu naçiz hizmetkarı diktatöre benzetiyorlarsa benim söyleyecek bir sözüm yok" şeklindeki sözlerine yer verdi.
Fransız Le Monde gazetesi ise "Erdoğan durduğu yeri bir adım bile değiştirmedi. En ufak bir taviz bile vermedi.Başbakan’ın kabul ettiği tek hata, polisin aşırı güç kullanımı oldu" diye yazdı.
New York Times gazetesi "3 gündür süren protestolar Başbakan Erdoğan’ın 10 yıllık iktidarına yönelik en ciddi meydan okuma. Ancak onbinlerce kişiyi sokaklara iten meşru endişeler yanıt bulmadı" ifadelerini kullandı.
Independent gazetesi ise : Türkiye’nin rehafının yabancı sermaye akışına bağlı olduğunu, Suriye krizi, İran ve Irak ile yaşanan çekişmelerin istikrarsızlık yaratıp yatırımcıları korkuttuğunu belirtti. Gazete: "İçerdeki huzursuzluk da bu belirsizliğe eklendiği takdirde, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik başarı hikayesi baltalanacak, Taksim Meydanı’ındaki ağaçları ülkenin en az kaygılanacağı konu haline gelecek" diye yazdı.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Define için korkunç işkence
Erdoğan’dan önemli açıklamalar
Topçu Kışlası’nın mimarı konuştu
Günün önemli gelişmeleri (1)
Buldan'ın iç acıtan twitleri!
Esad'dan önce Erdoğan gitsin tartışması
Bakandan Reyhanlı'ya kredi müjdesi!
Otobüslerde bir şey unuttunuz mu?
Trabzonspor’da sular durulmuyor
İzmir’de eylem temizliği
Yorumlar