BIST 1.431
DOLAR 8,62
EURO 10,36
ALTIN 504,24
HABER /  GÜNCEL

Afetlerin olumsuz etkileri 'ARAS' sistemi ile en aza indirilecek

Anadolu Ajansı

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, arşiv verileri ve farklı bilimsel modellemeleri kullanarak geliştirdikleri Afet Risk Azaltma Sistemi (ARAS) ile afetlerin olumsuz etkilerini en aza indirgemeyi hedeflediklerini söyledi.

Abone ol

Güllüoğlu yaptığı açıklamada, afetlerin sadece Türkiye'nin değil dünyanın bir gerçeği olduğunu ifade etti.

Amerika, Japonya, Çin ve Rusya dahil olmak üzere dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde afetlerin etkisinin ve sayısının arttığını aktaran Güllüoğlu, bu nedenle her zaman afetlere hazırlıklı olunması gerektiğini kaydetti.

Güllüoğlu, afetlere hazırlık anlamında çeşitli çalışmalar yürüttüklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Afetleri önceden tahmin etmek, afetlere yönelik hazırlıkları önceden yapmak artık daha fazla önem arz ediyor. Bu kapsamda hem arşiv verilerini hem de farklı bilimsel modellemeleri kullanarak Afet Risk Azaltma Sistemi'ni (ARAS) geliştirdik. Sistemle başta kamu yatırımları olmak üzere bundan sonra yatırımların daha akılcı yapılması daha kanıta dayalı yapılması ve afetlerin olası etkilerini en aza indirgemeyi hedefliyoruz. Bir taraftan da geçmişte yapılan binaları ve yatırımları afetler açısından anlamayı afetlerden potansiyel ne gibi etkilenmeler olabilir onu anlamayı hedefliyoruz."

Tehlikelerin belirlenmesinden sonra istatistiki analizler, afetsellik indeksleri kullanarak risk değerlendirmesi yapan ARAS'ın ülkeye katkı sağlayacağına dikkati çeken Güllüoğlu, sistemin faydalarının zamanla ortaya çıkacağını kaydetti.

Güllüoğlu, sistemle ilgili çalışmanın devam ettiğine değinerek, "Bundan sonra yapılacak olan yatırımların afetlerden minimum şekilde etkilenmesi veya hiç etkilenmemesini hedefliyoruz. ARAS bunu sağlayacak." diye konuştu.

16 binden fazla "AFAD gönüllüsü"
Dünyada yüz binlerce insanın afet, milyonlarcasının da çeşitli sosyal hizmetler çalışmalarında gönüllü olduğunu belirten Güllüoğlu, bu konuda kendilerinin de bir hedefi olduğunu söyledi.

"Bugüne kadar hiç önemli bir duyuru, tanıtım yapmadan 16 binde fazla vatandaşımız e-devlet üzerinden gönüllümüz oldu. Bu rakam her gün artıyor." diyen Güllüoğlu, şunları kaydetti:

"Bu sadece bir gönüllü başvurusu değil aynı zamanda oradan bir eğitim almalarını da hedefliyoruz. Dijital, uzaktan eğitimlerle yani sadece cep telefonundan erişebilecekleri eğitimleri almayı onlara ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bir taraftan da yüz yüze, il müdürlüklerimiz de farklı kamu kurumlarında yapılacak eğitimlerle gönüllülerimizin bize başvuranların afetler konusunda ki farkındalığına ve davranış değişikliğini sağlamak istiyoruz. Bir başka hedefimiz de afetler olduğunda müdahalede bize omuz, destek verebilecek, arama kurtarmadan ilk yardıma, iletişimden psikodesteğe, afet eğitimlerinden afetin farklı süreçlerine kadar destek verebilecek farklı insanlara ihtiyaç duyuyoruz. O yüzden AFAD gönüllülüğü de aynı ARAS gibi bizi heyecanlandıran fiziki bir bina olmasa da esasında Türkiye için önemli bir yatırım olduğunu düşünüyoruz."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Zonguldaklıların rüyası gerçek oldu 45 yıldır bu an bekleniyordu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Burak Sergen nişanlısı Nihan Ünsaş yaşı kaç ne iş yapıyor mesleği
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Trabzon'da yaylada gezerken maganda kurşunuyla vuruldu
29 Temmuz-4 Ağustos Haftası Burç Yorumları Hande Kazanova
Gheorghe Hagi: Fatih Terim'e imkan verildiğinde olamayacağı şampiyonluk yok
TOKİ'den yeni kampanya 305 lira taksitle ev fırsatı
Erdoğan ile karşılaştırıldı! İmamoğlu'nun bu fotoğrafı sosyal medyayı ikiye böldü
Medipol Başakşehir Bucasporlu Efecan'ı kadrosuna kattı
Fenerbahçe'nin Audi Cup kadrosu belli oldu
Çin'den ABD ve Tayvan'a askeri tatbikatla yanıt
Yorumlar