BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  GÜNCEL

Adil Karaismailoğlu'ndan Atatürk Havalimanı tepkisi: İETT'yi işletemeyen zihniyet...

Almanya'da düzenlenecek Uluslararası Ulaşım Fuar'ına katılmak üzere Berlin'e giden Bakan Karaismailoğlu, “Bir tane İETT otobüsünü işletemeyen bir zihniyet gelip şehre yapılacak bir yeşil alana karşı çıkması yaptıkları saçmalıktan ya da muhalefet ettikleri zannettiklerden başka bir şey değil” dedi.

Abone ol

Almanya'da düzenlenecek Uluslararası Ulaşım Fuar'ına katılmak üzere Berlin'e giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı AdilKaraismailoğlu, İstanbul Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Karaismailoğlu, Atatürk Havalimanı'nda yapımına başlanılan millet bahçesi ve havalimanı metro çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“Atatürk Havalimanı tamamen yerleşim yerinin ortasında kaldı”
Atatürk Havalimanı ile ilgili sorulan soru üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Ülkemizde son 20 yıldır olan bütün çalışmalarda sadece ulaşım sektörü için 172 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bunun sonucunda vatandaşımızın hayatı kolaylaştı hayatına konfor geldi. Bunlar hep güçlü alt yapı sayesinde oldu. Atatürk Havalimanı yılların havalimanı tamamen yerleşim yerinin ortasında kalmış kapasitesi dolmuş ve ihtiyacı karşılamayan bir havalimanı oldu. Tabi ki burada bir değişim ve yeni yatırım yapmak gerekiyordu. Bu eleştiriyi yapanlara Sabiha Gökçen Havalimanı'nı niye yaptınız, buraya uçak mı inecek diyen kişiler değil mi?" dedi.

“Atatürk Havalimanı’nı tamamen kapatmıyoruz”
İstanbul Havalimanının dünyanın ilklerinde yer aldığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, "Bunların hepsi hem Türkiye'ye hem de Dünya'ya hizmet veriyor. Siz şehir içinde kalmış kapasitesini doldurmuş havalimanına alternatif bir havalimanı yaptınız ve de bu kadar kaliteli bir havalimanı yaptınız ve de devletin kasasından bir kuruş çıkmadan 10 milyar euroluk bir yatırımla bunu hayata kazandırdınız, devletin kasasından bundan sonra bir kuruş çıkmayacak. Atatürk Havalimanı'nın kapasitesi dolmuş, her gün binin üzerinde uçak iniyor o uçakların egzoz emisyonu yerleşim yerlerinde bulunan. Atatürk Havalimanı kapatıldıktan sonra E-5 yükü yüzde 30 azaldı. Atatürk Havalimanı'nın tamamen kapatmıyorsunuz. Burada Doğu-Batı açık kalacak ve acil durumlar için kullanılacak" ifadelerini kullandı.

“İETT otobüsün işletemeyen bir zihniyet gelip şehre yapılacak bir yeşil alana karşı çıkıyor”
Atatürk Havalimanı'nda yapımına başlanılan millet bahçesi projesi ile ilgili konuşan Bakan Adil Karaismailoğlu, "Havalimanındaki kuzey-güney pistine hem oradaki acil durum hastanesi yapıldı hem de İstanbul Havalimanı'ndaki uçuşları da riske ediyordu. Bu pist kapatılarak İstanbul'un hizmetine sunulacak devasa bir millet bahçesi olarak dünyaya örnek bir proje olacak. Bunanla gurur duymaları lazım eğer şehri seviyorlarsa vatandaş için çalışmaya gayret ediyorlarsa bunun zaten önünü açmaları lazım. Bakıyorsunuz bir yanda bir tane İETT otobüsün işletemeyen bir zihniyet gelip şehre yapılacak bir yeşil alana karşı çıkması yaptıkları saçmalıktan ya da muhalefet ettikleri zannettiklerden başka bir şey değil" diye konuştu.

“Vatanına milletine yapılan hizmetin sürekli tersten algılanmaya çalışıp onun aleyhine gündem üretmeye çalışıyorlar “
Geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleştirilen Rize-Artvin Havalimanı'nı ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğu, "Özellikle son 20 yıldır bütün sektörlerde olan büyük atılımlar artarak devam ediyor. Havayolu sektöründe de muazzam atılımlar oldu. 30 milyon yıllık yolcu sayımızı 210 milyona çıkarmıştık havalimanı sayımızı da 58'e çıkardık. Özellikle Rize-Artvin havalimanı dünyadaki sayılı havalimanlarından biri oldu. Karadeniz'in coğrafi yapısındaki sıkıntılardan dolayı böyle düz alanlar ve havalimanı yapılacak alanlar mümkün değildi. En zorunu tercih ederek. Sadece Uzak doğuda bazı havalimanlarına benzeri olarak Rize-Artvin Havalimanı'nı tam denizi doldurarak 3 milyon metrekarelik bir alanda hakikatten Türkiye'mize yakışır bir havalimanı tesis ettik. 3 milyon metrekarelik ve 3 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı oldu. İnşallah bundan sonra Rize'ye Artvin'e Doğu Karadeniz'e ülkemize hatta Gürcistan'a ve bütün Karadeniz’e komşu olan ülkelere hizmet edecek. Bu yapılan işlere aklı ermeyen bazı kişiler bu havalimanın 3 milyon yolcu garantili olduğunu söylemeye çalışmaları bizi hem güldürüyor hem üzüyor. Çünkü vatanına milletine yapılan hizmetin sürekli tersten algılanmaya çalışıp onun aleyhine gündem üretmeye çalışanları acıklı ve üzülerek izliyoruz onlara cevaplarımız devam edecek" diye konuştu.

“Kağıthane metrosu ağustos, Halkalı önümüzdeki yıl hizmete giriyor”
Havalimanı-Kağıthane metrosunun Ağustos ayında hizmete sunulacağını hatırlatan Bakan Adil Karaismailoğlukonuşmasını şöyle tamamladı: "Bütün imalatlar bitti, sinyal ve sertifikasyon test süreçleri devam ediyor. En geç Ağustos ayında Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattımızı hizmete açıyoruz. Halkalı-Havalimanı hattımızda da önümüzdeki yıl bu vakitlerde açmak için de hummalı bir çalışma var. Oradaki tünel kazıları tamamen bitti. Bundan sonra beton kaplamalarını ve ardından ray montajlarına devam edeceğiz. Bir yıl içerisinde halkalı tarafını da bitirdiğimizde Gayrettepe'den Halkalı'ya kadar 70 km devasa bir metro ağını İstanbul'la buluşturacağız. Bu metro hattı sadece havalimanı metrosu değil, Başakşehir'de Arnavutköy'de oturan bir vatandaşımızın Kağıthane'ye Beşiktaş'a kadar metro ile ulaşımı demektir. 6 ilçeyi birbirine bağlayacak çok önemli bir hattır. Hükümetimiz bütçesinden çok ciddi paralar harcayarak bu metroları İstanbul'unun hizmetine sunmak için hummalı bir çalışma içerisinde. Ne gerekiyorsa hükümetimiz üstüne vazife olan şeyleri çok hızlı şekilde yapmaya devam ediyor. İnşallah İstanbul'u yönettiğini zanneden kişilerinde üstüne vazife olan işlerle uğraşarak İstanbulluların hayatını kolaylaştırma yönünde de faaliyetlerde bulunurlarsa hem bizler hem İstanbullular sevinir."

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'de taziyede! Yeni başkan El Nahyan ile görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'de taziyede! Yeni başkan El Nahyan ile görüştü
İstanbul'da bir haftada 17 bin kaçak göçmen yakalandı! İstanbul Valiliği'nden flaş açıklama
İstanbul'da bir haftada 17 bin kaçak göçmen yakalandı! İstanbul Valiliği'nden flaş açıklama
Atilla Yeşilada'dan akıllara zarar dolar iddiası: Hesaplardan para çekilmesi engellenecek
Atilla Yeşilada'dan akıllara zarar dolar iddiası: Hesaplardan para çekilmesi engellenecek
Almanya Başbakanı Scholz'dan Türkiye'nin NATO tepkisine cevap
Almanya Başbakanı Scholz'dan Türkiye'nin NATO tepkisine cevap
Metropoll Cumhurbaşkanlığı seçimi anketi bomba Erdoğan'ı geçen tek isim
Metropoll Cumhurbaşkanlığı seçimi anketi bomba Erdoğan'ı geçen tek isim
Rus lider Putin'den Avrupa'nın kararına 'ekonomik intihar' yorumu
Rus lider Putin'den Avrupa'nın kararına 'ekonomik intihar' yorumu
15 Temmuz kursağımızda kaldı diyen Sevda Noyan'ın davası düşürüldü
15 Temmuz kursağımızda kaldı diyen Sevda Noyan'ın davası düşürüldü
Diyarbakır'da hakkında 68 yıl hapis cezası bulunan hükümlü yakalandı
Diyarbakır'da hakkında 68 yıl hapis cezası bulunan hükümlü yakalandı
Türkiye’de bir ilk! Yoğunluk arttı yeni sistem faaliyete girdi
Türkiye’de bir ilk! Yoğunluk arttı yeni sistem faaliyete girdi
Ekrem İmamoğlu Atatürk Havalimanı'ndan girdi Süleymaniye'den çıktı: Kutsalları yıkarlar!
Ekrem İmamoğlu Atatürk Havalimanı'ndan girdi Süleymaniye'den çıktı: Kutsalları yıkarlar!