BIST 1.425
DOLAR 8,63
EURO 10,33
ALTIN 501,73
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Adana'da 5 milyon TL'ye kuruldu! Litresi 300 TL'ye satılıyor 3 ay koruyor

İhlas Haber Ajansı

ADANA’da kurulan Kimya Vadisi’nde piyasada litresi 300 liranın üzerinde satılan ve virüslere karşı yaklaşık 3 ay koruyucu özellik sağlayan nano gümüş dezenfektan üretim çalışmaları başladı

Abone ol

Çukurova Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, 5 milyon lira maliyetle Çukurova Üniversitesi içerisinde bulunan Çukurova Teknokent’te Kimyasal Madde Üretim Teknolojileri Merkezi ‘Kimya Vadisi’ kuruldu. Vadi içerisinde gıda, ambalaj, otomotiv, tarım, tekstil ve kozmetik sektörlerinde kullanılan katma değeri yüksek kimyasalların üretim teknolojisi geliştirilecek.

Vadide, Kimya Vadisi’nin Proje Koordinatörü Prof. Dr. Selahattin Serin öncülüğünde ithal olarak piyasada litresi 300 liranın üzerinde satılan ve virüslere karşı yaklaşık 3 ay koruyucu özellik sağlayan nano gümüş dezenfektanın üretim çalışmaları da başladı. Piyasada sadece ithal olarak bulunan ve katma değeri yüksek olan nano gümüş dezenfektanın araştırmalar sonucunda, Kovid-19'un yanı sıra ciddi virüsler dahil olmak üzere birçok bakteri ve mantar üzerinde yaklaşık 3 ay boyunca sterilizasyon gerçekleştirdiği görüldü.


“İlk aylarda yüzde 95 etkili”
Konuyla ilgili Kimya Vadisi’nin Proje Koordinatörü Prof. Dr. Selahattin Serin, normal dezenfektanların yaklaşık 5-10 dakika koruyucu özellik sağladığını belirterek, “Dezenfektanların üretimiyle ilgili son zamanlarda bir takım çalışmalar yürütülüyor. Genelde alkol bazlı dezenfektanların kullanıldığını görüyoruz. Mikrop öldürmekte, dezenfekte etkili ama kullanıldığınız anda mikropları öldürüyor ancak 5-10 dakika sonra elinize mikrop geldiğinde o yaşamaya devam ediyor. O yüzden kalıcı dezenfektanlara ihtiyaç olduğunu düşünerek nano gümüşle çalışmalara başladık. Nano gümüşten üretilen dezenfektanı kullandığınız bölgede 3 aya kadar etkili olduğunu görüyorsunuz. İlk aylarda yüzde 95 etkili, ikinci ve üçüncü aylarda ise yüzde 75’in üzerinde etkili olduğunu görmek mümkün” diye konuştu.


“Sentezleme yöntemiyle nano gümüş elde ediliyor”
Ülkemizde nano gümüş dezenfektanların sadece ithal olarak pazarlandığını söyleyen Serin, “Bazı firmalar nano gümüş dezenfektanların pazarlamasını yapıyor ama nano gümüşün pek yaygın olarak üretilmediğini görüyoruz. Kimya Vadisi içerisinde nano gümüş üretimi ve bunun kullanımıyla ilgili çalışma başlattık. Normal olarak gümüş kilogramı 5 bin lira civarında satılan bir metal. Gümüş nitrat ise gümüşten elde edilen bir kimyasal ve fiyatı 8 bin lira civarında. Biz gümüşten çıkarak gümüş nitrat ve özel indirgeme teknikleriyle yaklaşık 30-50 tanecik büyüklüğünde nano gümüş hazırlıyoruz. 30’un altında tanecik büyüklüğüne sahip gümüşlerin faydalı bir takım mikroorganizmalara da olumsuz etkisi nedeniyle dezenfektan olarak kullanmak için 30-50 nanometre arası gerekiyor. Bizim burada yaptığımız çalışmada da 30-50 nanometre arasını sentezleme çalışmalarıyla belirledik, ona göre sentezleri yapıyoruz daha sonra ki süreçte buna özel katkılarla dezenfektan uygulamasına uygun hale getirerek dezenfektan kullanımı için üretim aşamasına gelinmiş olacak.” dedi.


“Kendi yöntemimizle piyasaya sürülmesine imkan hazırlayacağız”
Nano gümüş dezenfektanın katma değerinin çok yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Selahattin Serin, “Piyasayı incelediğiniz zaman nano gümüş dezenfektanların çok değerli satıldığını görüyorsunuz. Litresinin 200-300 liranın üzerinde. Fakat içerisinde 1 gram gümüş yoktur ama sentez yönteminin, know-how’ının bilinmeyişinden dolayı piyasada bu fiyatlara bulunduğunu söyleyebilirim. Bunu pazarlayan firmalar var ve muhtemelen ithal etmek suretiyle ithal ettikleri nano gümüşün pazarlamasını yapıyorlar. Biz burada kendi yöntemimizle piyasaya sürülmesine imkan hazırlayacağız” ifadelerini kullandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ankara'da hayatının hatasını yaptı gözleri kapandı! Öldürecek gibi kaşıntı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Trabzon'da yüzde 38'e çıktı İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta açıkladı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Burak Yılmaz: Lille'e Türkiye'den iki isim önerecek olsam...
Ekrem İmamoğlu ve babası hakkındaki dava; mahkeme davanın reddine karar verdi
İçileri Bakanlığı açıkladı! Bugünden itibaren iki hafta boyunca uygulanacak
Platonik aşık nişanlandığını öğrendiği kadını parka çağırdı sonrası korkunç
Juventus ile Everton arasında Merih Demiral-Moise Kean takası
Kocaeli'de esnaf 33 yıldır ara vermeden oruç tutuyor
Binlerce yıl öncesine ait! Fransa'da onlarca tabut keşfedildi
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'tablet mesajı' uyarısı! O linke sakın tıklamayın
Yorumlar