BIST 1.391
DOLAR 8,72
EURO 10,37
ALTIN 497,09
HABER /  GÜNCEL

Acil işler dışında davalar 15 Haziran'a kadar erteledi! HSK Genel Kurulu açıkladı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulu, koronavirüs tedbirleri kapsamında acil işler dışında davaları 15 Haziran'a kadar erteledi.

Abone ol

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 30 Nisan'a kadar durdurulan yargısal sürelerle ilgili tarihin Cumhurbaşkanı kararıyla 15 Haziran'a uzatılması nedeniyle HSK Genel Kurulu, olağanüstü toplanarak yeni kararlar aldı.

Alınan kararlar şöyle:

- HSK'nın 30 Nisan'a kadar uygulanan durma süresi kapsamında belirlediği tüm tedbirlere 15 Haziran'a kadar devam edilecek. 

- Tutuklu ve acil işler, dava zaman aşımı yakın işler ile ivedi sayılacak diğer iş ve işlemler haricindeki ilk derece adli, idari yargı mercileri ile bölge adliye, bölge idare mahkemelerine ait duruşma, müzakere ve keşifleri 15 Haziran'a kadar ertelenecek. Tutuklu ve acil işler dışında yeni kamu davası da bu tarihe kadar açılamayacak.

- Tutuklu dosyalarına ilişkin soruşturma ve kovuşturma işlemleri esnasında Ceza Muhakemesi Kanunu'nda öngörülen zorunlu hallerde taraflar, Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda gerekli tedbirler alındıktan sonra bilişim imkanlarından yararlanılarak hazır edilecek.

- Erteleme süresince kronik rahatsızlık ve diğer nedenlerle idari izinli sayılacaklar, komisyon başkanları ve Cumhuriyet başsavcılarınca belirlenecek.

- Erteleme süresince adli hizmetlerin tamamen durması söz konusu olmayacak, suç ve suçlulara ilişkin ihbar ile şikayetler kanun önünde dava ve iddia hakkı çerçevesinde devam ettirilecek, bu konuda gerekli hassasiyet gösterilecek.

- Belirlenen tarih öncesinde salgının yayılma tehlikesinin ortadan kalkması halinde durum yeniden değerlendirilerek karar verilecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Oruçluyken uykuda boşalmak orucu bozar mı Diyanet ne diyor?
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Cumhurbaşkanlığından Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesine ilişkin paylaşım
Market yarın saat kaçta açılıyor 1 Mayıs market açılış-kapanış saati
Koronavirüs aşısında önemli adım! Seri üretim için dev şirketle anlaştılar
Hatay'da çobanın bulduğu yaralı yılan kartalı tedaviye alındı
Konya esrarengiz olayı konuşuyor! ABD'den gelip göle balık bıraktı
İsveç koronavirüse karşı çözümü gübrede buldu
Kahramanmaraş'ta feci kaza: Otomobil 5 araca çarpıp takla attı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk paylaştı öğrenciler için 3 yeni uygulama
Yorumlar