BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  DÜNYA

ABD'den Türkiye'nin test ettiği S-400'lerle ilgili bir tehdit daha geldi

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemini bugün Sinop'ta test etmesine ABD'den tepki gecikmedi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan tehdit gibi açıklamada, Türkiye'nin sistemi harekete geçirirmesinin çok ciddi sonuçları olacağı ifadesi kullanıldı.

Abone ol

Türkiye hava savunma sistemini güçlendirmek için 2017'de Rusya ile imzaladığı 2 milyar 500 milyon dolarlık S-400 anlaşması kapsamında S-400'ler geçen yıl Türkiye'ye teslim edildi. Uzun süre bekletilen S-400'ler yaklaşık üç hafta önce test atışları için Sinop'a sevk edilmişti. Bugün füze atış testleri yapılan S-400'lerle ilgili ABD'den tehditvari bir açıklama geldi.

"Sert şekilde kınayacağız"
ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, S-400 gibi Rus askeri sistemlerinin satın alınmasının kabul edilemez olduğu belirtildi. Açıklamada, Türkiye ile güvenlik ilişkileri açısından S-400 hava savunma sisteminin kullanılmasının "potansiyel ciddi sonuçları" olacağı uyarısında bulunuldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus'un yaptığı açıklamada, "S-400 sisteminin test edildiği doğrulanırsa Türkiye'yi, NATO müttefiki ve ABD'nin stratejik ortağı olarak sorumluluklarına aykırı davranması nedeniyle sert bir şekilde kınayacağız" denildi.

S-400'ler bugün Sinop'ta test edildi
Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemini bugün Karadeniz'de test etmişti. Sinop'ta çekilen bir videoda füze ateşlendikten sonra gökyüzünde dumanların görüldüğünü duyurdu.

Yaptırım kararı Trump'ın masasında
Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın almasına karşı çıkan Amerika Birleşik Devletleri, bu sistemin NATO sistemleriyle uygun olmadığını gerekçe göstererek Ankara'yı daha önce de pek çok kez uyarmıştı.

Türkiye'nin S-400'lerden vazgeçmemesi üzerine ABD, Türkiye'yi F-35 savaş uçakları programından çıkarmış ve Türkiye'yi S-400'leri aktive etmesi durumunda yaptırımlarla tehdit etmişti. Senato'da kabul edilen yaptırım kararı, ABD Başkanı Donald Trump'ın imzasını bekliyor.

Türkiye'nin Sinop'ta test ettiği S-400'lerin füze atış anlarından görüntüler:

ABD'den Türkiye'nin test ettiği S-400'lerle ilgili tehdit gibi sözler: Ciddi sonuçları olacak

ABD'den Türkiye'nin test ettiği S-400'lerle ilgili tehdit gibi sözler: Ciddi sonuçları olacak

ÖNCEKİ HABERLER
Türk istihbaratı BAE ajanını yakaladı
Koronavirüs tedavisinde kullanılan antiviraller başarılı olamadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanada Başbakanı Trudeau ile telefonda görüştü
Diyarbakır'daki olayın katil zanlısı Bursa'da yakalandı
Fatih Terim: Artık transfere karışmak istemiyorum
Şırnak'ta iki terörist etkisiz hale getirildi
HDP bölünecek mi? HDP parçalanırsa ittifaklar nasıl olacak?
Etiyopya'da çöl çekirgeleri tarlaları istila etti
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile TÜSİAD yetkililerinin koronavirüs toplantısı
Kozmik Oda davasında karar açıklandı! 28 sanığa ceza yağdı
Yorumlar 67 yorum