BIST 1.360
DOLAR 8,56
EURO 10,13
ALTIN 496,96
HABER /  DÜNYA

ABD'den Suriye'de 'güvenli bölge' mesajı!

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Ankara'nın Suriye için önerdiği "Güvenli bölge" projesi hakkında "kulağa hoş gelse de uygulanması çok zor bir öneri" denildi.

Abone ol

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Suriye'de güvenli bölge seçeneğinin ABD için masada olmadığını kaydederek, "Kulağa hoş gelse de uygulanması çok zor." dedi.

Earnest, günlük basın brifinginde, ABD'de Demokrat başkan aday adayı Hillary Clinton'ın güvenli bölge fikrini savunduğunun hatırlatılması ve ABD yönetiminin bu konuda ne düşündüğünün sorulması üzerine, ABD Başkanı Barack Obama'nın bu öneriye uzun süredir karşı olduğunu anımsattı.

Suriye'de bir güvenli bölge oluşturulması seçeneğinin ABD yönetiminin gündeminde bulunmadığını belirten Earnest, güvenli bölge yaklaşımının pratikte uygulanması çok zor bir fikir olduğunu ifade etti. Earnest, "Burada, güvenli bölgenin güvenliğini tam olarak kimin sağlayacağı sorusu gündeme geliyor." diye konuştu.

Güvenli bölgenin uygulanabilmesi için yüksek sayıda askeri birliğin sahada konuşlanması gerektiğine işaret eden Earnest, "Böyle bir durumda hem güvenli bölge sınırlarının korunması hem de bu bölgeye giren araç ve şahısların kontrol edilmesi gerekecek. Ayrıca bölge içindeki insanların güvenliği için de oraya asker yerleştirilmesi lazım. Güvenli bölge kulağa hoş gelse de uygulanması çok zor bir öneri." ifadesini kullandı.

Earnest, bunun Suriye'ye kara birlikleri göndermek anlamına geleceğini de dile getirerek, Obama'nın bu fikrin Amerika'nın çıkarlarıyla örtüşmediğini düşündüğünü vurguladı.

İran'ın uluslararası finans sistemine erişimi

Earnest, İran Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyf'in Washington'da yaptığı bir konuşmada, İran'ın uluslararası finans sistemine erişimi konusunda ABD yönetiminden şikayetçi olması ve "Bu devam ederse nükleer anlaşma çöker" ifadesini kullanmasıyla ilgili soruyu da yanıtladı.

"İran'ın, ABD'nin finansal sistemine erişimi, nükleer anlaşmanın maddelerinden biri değil ve böyle bir niyetimiz de yok." diyen Earnest, karşılıklı olarak İran ve ABD'nin üzerine düşeni yaptığını ancak İran'ın ABD ve dolayısıyla uluslararası finans sistemine erişimi noktasında bir taahhüdün bulunmadığını kaydetti.

İran, kendi bankalarının uluslararası para transferi sistemini serbestçe kullanamadığını ve nükleer anlaşma çerçevesinde bunun çözülmesi gereken bir sorun olduğunu belirtirken ABD yönetimi, nükleer anlaşma taahhütlerinin tamamını yerine getirdiğini beyan ediyor.

Mısır'daki eylemler

Öte yandan Mısır'daki büyük eylemlerle ilgili değerlendirmede bulunan Earnest, "ABD, Mısır ile ciddi güvenlik ilişkisine sahip. Ancak Mısır yönetiminin bazı insan hakları politikalarıyla ilgili endişelerimiz sürüyor." dedi.

Mısır'daki muhalefete yönelik tutumu eleştiren Earnest, ülkedeki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceklerini belirtti.

Mısır'da Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesine tepki gösteren binlerce kişi, başkent Kahire, İskenderiye, Şarkiyye ve Dimyat gibi şehirlerde cuma namazından sonra protesto eylemleri düzenlemişti. 

ÖNCEKİ HABERLER
Şiir krizi Alman dergiye kapak oldu!
Şiir krizi Alman dergiye kapak oldu!
Suudilere verilen adalar Mısır'da isyan çıkardı!
Suudilere verilen adalar Mısır'da isyan çıkardı!
PKK'lı Bayık'tan akıllara zarar iddia!
PKK'lı Bayık'tan akıllara zarar iddia!
'ABD ve Avrupa Kürdistan'a karşı değil!'
'ABD ve Avrupa Kürdistan'a karşı değil!'
İki ilçede özel güvenlik bölgesi ilanı!
İki ilçede özel güvenlik bölgesi ilanı!
Fuhuş baskınında şok! 6. kattan atladı!
Fuhuş baskınında şok! 6. kattan atladı!
Müezzinoğlu’ndan helikopter müjdesi
Müezzinoğlu’ndan helikopter müjdesi
Öğretim üyesine paralel yapı tutuklaması
Öğretim üyesine paralel yapı tutuklaması
Rita'nın son görüntüleri ortaya çıktı!
Rita'nın son görüntüleri ortaya çıktı!
ABD'den flaş Esad açıklaması!
ABD'den flaş Esad açıklaması!