HABER /  DÜNYA

ABD'den F-35 ve S400 ile TürkAkım ve Kuzey Akım için yaptırım planı

ABD'li siyasetçilerin Savunma Bakanlığı'nın bütçesini F-35 ile birlikte Türk Akımı ve Kuzey Akım projeleri sebebiyle Türkiye'ye yaptırım önerisini koydular.

ABD’li siyasetçiler Savunma Bakanlığı’nın 738 milyar dolarlık bütçesinde yani Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda (NDAA) anlaşma sağladı. Yapılan görüşmeler sonrasında Rusya ve Çin ile mücadele, federal çalışanlar için ebeveynlik izni ve ABD Başkanı Donald Trump’ın bir süredir gündeminde olan “uzay gücü” gibi kararlar da alındı.

ABD Temsilciler Meclisi ile Senato’nun Silahlı Kuvvetler Komitesi’nin aylar süren müzakereler sonunda mutabık kaldığı anlaşmanın bu ay bitmeden Kongre tarafından onaylanması bekleniyor. Bütçe tasarısında “devam eden yabancı savaşlara” 71.5 milyar dolar ödeneceği belirtilirken aşırı iklim şartları ve doğal felaketler için ise 5.3 milyar dolar harcandı.

Türkiye'ye yaptırım planı
2020 yılı bütçesinde TürkAkım ve Kuzey Akım 2 projeleri dolayısıyla yaptırımların da önünü açan tasarıda, F-35’lerin Türkiye’ye gönderilmesinin de engellenmesi de gündeme geldi.

Kongre’nin bağlayıcılığı olmayan tavsiye şeklindeki Kongre Sağduyusu olarak bilinen kararında, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi dolayısıyla yaptırım uygulaması da isteniyor.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Galatasaray ile Paris Saint-Germain 6. randevuda
İzzet Özilhan kimdir mesleği ne Yasemin Ergene'nin eşi kimdir?
HalkBank davasında tarih belli oldu
Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi’ne nasıl devam eder?
Yasemin Ergene Özilhan kimdir kaç yaşında eşi İzzet Özilhan mesleği nedir?
Askerlik yerleri sorgulama 2020 ekranı açıldı TC ile giriş
Yorumlar 1 yorum