HABER /  DÜNYA

ABD'de Rusya'ya karşı nükleer tatbikat dünyayı korkutacak adım

ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, Amerikan ordusunun Rusya'nın Avrupa'ya nükleer saldırıda bulunması durumuna karşı 'küçük bir tatbikat' gerçekleştirdiğini bildirdi.

Abone ol

ABD ile Rusya arasındaki nükleer silah yarışını dizginleyen anlaşmanın, 32 yıl sonra geçerliliğini yitirmesinin ardından, iki ülke de 'nükleer savaş tehditleri' üzerinde yeniden durmaya başladı.

NATO sahasında bir tesise nükleer bomba atılırsa...

ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, hazırlanan tatbikat senaryosunda Avrupa ile savaş halinde olan Rusya’nın ‘NATO sahasında yer alan bir tesise karşı sınırlı bir şekilde düşük kapasiteli nükleer silah kullanmaya karar vermesi’ gibi bir durumun öngörüldüğünü belirtti.

Rusya'nın saldırısına karşılık senaryosu

Bu tür durumlarda önce savunma bakanının, ardından ABD Başkanı’nın olaya dahil olduğunu ve ‘sonuçta nasıl bir karşılık verileceğinin kararlaştırıldığını’ söyleyen yetkili, tatbikatta Washington’un Rusya’ya nükleer bir saldırı ile karşılık verdiği bir senaryonun uygulandığını ifade etti. Yetkili, böylelikle ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in bu tür durumlarda ABD’nin vereceği karşılığın ne olacağı konusunda bir izlenim edindiğini vurguladı.

Kongre üyeleri de tatbikata katıldı

Tatbikata, ‘nükleer kriz durumunda iletişimin ne şekilde kurulduğunu’ anlamak için ABD Kongre üyelerinin de katıldığı öğrenildi.

Rusya'nın ihlaline nükleer yanıt vermeyeceğiz denmişti

Geçenlerde yine bir Pentagon yetkilisi, ABD’nin Avrupa’ya düşük kapasiteli nükleer başlıklı füzeler konuşlandırmayı planlamadığını ve ABD’nin ‘Rusya’nın ihlaline’ karşı vereceği yanıtın nükleer olmayacağını açıklamıştı. Yetkili, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nda (INF) öngörülen menzili olan balistik füzeler söz konusu olduğunu vurgulamıştı.

GÜNÜN ÖZETİ
abd
ÖNCEKİ HABERLER
Son depremler Konya'da oldu kaç şiddetinde
Fatih'te 9 otomobil ateşe verildi korkunç görüntüler
İletişim Başkanı Altun: Rusya’nın iş birliğine güveniyoruz
Temel Karamollaoğlu, partisinin görüşünü açıkladı
Sergen Yalçın: Karius gelecek sezon yok
Squat hareketi evde nasıl yapılır en etkili egzersiz!
Yorumlar 2 yorum