BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,27
ALTIN 508,12
HABER /  DÜNYA

ABD medyası yazdı! Türkiye'nin ABD'ye karşı kullanacağı koz

Rus yapımı S-400'lerin sevkiyatı sürerken ABD'nin Türkiye'ye karşı nasıl yaptırımlar uygulayacağı merak ediliyor. ABD medyası ise Türkiye'ye yapılacak yaptırıma karşı Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın elinde İncirlik kozu olduğuna dikkat çekti.

Abone ol

S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye teslimatının başlamasının ardından Washington’ın atacağı olası adımlar merak edilirken, Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan “Erdoğan, NATO yerine Putin’i tercih etti” başlıklı makalede Başkan Erdoğan’ın S-400 satın almasının aynı zamanda NATO ittifakını test etmesi anlamına geldiğine işaret edildi.

Yazıda “Türkiye, ABD’nin potansiyel yaptırım uyarılarına rağmen Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini teslim almaya başladı. ABD ve NATO’nun Türkiye’nin ittifaktaki yerini yeniden düşünmelerinden başka bir seçeneği yok” cümlesi dikkat çekti. Bununla birlikte ABD’nin uygulayacağı olası yaptırımlardan da söz edilerek Türkiye’nin elinde ‘İncirlik Üssü’ kozu bulunduğu belirtildi.

S-400’ler öyle ya da böyle NATO uçaklarını düşürmek için tasarlandı

“G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı’nın yatıştırıcı yaklaşımını Türkler Trump’ın yaptırımı es geçeceği şeklinde yorumlamış olabilir. Eğer Trump bir şey yapmazsa Kongre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a müttefiklerine ihanet etmenin bedelini göstermeli. Bu satın alma Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması anlamına gelmelidir. ABD’li yetkililer, Türkiye’nin S-400’ünü kullanmaya yardım edecek Rus teknikerlerin NATO’nun savunma sistemlerini inceleme fırsatı bulabilecek bir pozisyonda olduğunu söylüyor. S-400’ler öyle ya da böyle NATO uçaklarını düşürmek için tasarlandı.”

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Ruslarla anlaşana yaptırım zorunlu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin S-400 alımıyla ilgili Washington Post’ta verdiği mülakatta, CAATSA’yı (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kastederek, kanunların, Ruslarla önemli silah anlaşmaları imzalayan ülkelere yaptırım uygulanmasını zorunlu kıldığını hatırlattı.

Başkan Trump da bu kanunlara uyacak

Pompeo, “Yasalar yaptırım uygulamayı gerektiriyor ve eminim ki kanunlara uyacağız. Başkan Trump da bu kanunlara uyacak” dedi. Trump, Türkiye'ye Patriot satılmamasıyla ilgili "Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı” demişti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Bursa'da 100 yıldır bu iş yapılıyor! Tutulan balıklar açık artırmayla satılıyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Orhan Aydın twitter'da ne yazdı TKP üyesi Orhan Aydın kimdir filmleri
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Fener taraftarı üstünü çizmişti! Mehmet Topal'ın yeni takımı belliyor
'Fi' kavgası devam ediyor! Özkan, Kohen'e dava açtı
Nisan ayı işsizlik rakamları açıklandı
Sela ne için okunur Diyanet sela ne zaman okunur kısaca anlamı
Bursa'da damat dehşeti! Kayınpederini ve kayınbiraderini öldürdü
Netflix ve YouTube'a Snapchat hamlesi! Uygulama hakkında yeni karar
Sancaktepe'de İETT otobüsü faciası! 1 ölü 3 yaralı
S-400 füze savunma sistemi! 11'inci uçak Mürted Üssü'ne indi
Yorumlar 14 yorum