BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  DÜNYA

ABD, İran’a yeni bir nükleer teklif sunmaya hazırlanıyor

ABD merkezli Politico sitesi, ABD'nin İran'la 'kitlenen' nükleer görüşmeleri çözebilmek adına yeni bir teklif sunmaya hazırlandığını yazdı. 

Abone ol

Politico'ya konuşan bir yetkili, Biden yönetiminden 'konuya aşina olan iki kişinin' İran'la müzakereleri 'en kısa sürede başlatmak için' bu hafta yeni bir teklif üzerinde çalıştıklarını açıkladı. İran'ın söz konusu anlaşmaya sıcak bakıp bakmayacağı belli değil, ancak Biden yönetiminin şu anlık hedefinin 'İran'ı masaya oturtmak' olduğu belirtiliyor. 

Nükleer faaliyeti askıya almasını içerecek

ABD'nin İran'a sunacağı teklifin, ekonomik yaptırımların gevşetilmesi karşılığında İran'ın uranyumu yüzde 20 zenginleştirmesi de dahil olmak üzere bir dizi nükleer faaliyetini askıya almasını içereceği öğrenildi. 

"Önlemek için çok önemli bir zaman"

 ABD Silah Kontrol Derneği  direktörü Daryl Kimball da, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "İran, önümüzdeki birkaç hafta içinde ek nükleer anlaşma kısıtlamalarını aşmaya hazırlanıyor. Durumun tırmanmasını önlemek için çok önemli bir zaman" ifadelerini kullandı. 

"Bunu yapmak için seçenekler arıyorduk"

Politico'nun konuyla ilgili olarak resmi yorumlarını sorduğu bir Biden yönetimi yetkilisi ise planlanan diplomatik görüşmelerle ilgili ayrıntı vermeyi reddetti ve "İran anlaşmasına karşılıklı bir dönüşe hazır olduğumuzdan emin olduk. Aynı zamanda, uluslararası ortaklarımızla da bunu başarmanın en iyi yolu hakkında görüştüğümüz konusunda da açığız. Avrupalı ortaklarımız aracılığıyla dolaylı görüşmeler de dahil olmak üzere, bunu yapmak için seçenekler arıyorduk" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ile varılan önemli bir geçici anlaşmanın süresi Mayıs ayı sonunda sona erecek. Anlaşmanın sona ermesiyle birlikte, Birleşmiş Milletler İran'ın nükleer programına yine de erişebilecek olsa da, bu ilgili anlaşmayla sağlanan erişimden daha az olacak.

ÖNCEKİ HABERLER
İzmir'in Çernobil'i hayatlarını kabusa döndü: Sabaha kadar uyutmuyor
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Ronaldo'dan 19 yıl sonra gelen itiraf
Bakırköy Adalet Sarayı'nda intihar: Mübaşir 7'nci kattan kendisini boşluğa bıraktı
EPK üyesi Korkmaz Karaca: 1 Nisan'da Merkez Bankası net mesaj verecek
Sokakta pitbull gezdirdi 10 bin lira ceza yedi
TRT'nin yayıncılık başarısı Dünya Medya Yöneticilerinin gündeminde
Dolar çıldırdı! Bir anda 8.40'ı geride bıraktı dolar daha yükselir mi almalı mı satmalı mı
Kahramanmaraş'taki kayıp! 16 yaşındaki Rabia sokakta bulundu
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den evlat nöbetindeki ailelere ziyaret
Yorumlar